Kontrkandydat Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich Joe Biden ostrzegł brytyjskie władze, że irlandzkie porozumienie pokojowe, które zakończyło dziesięciolecia przemocy, nie może stać się „ofiarą Brexitu” – poinformował w czwartek Euro News.

Jak poinformował portal Euro News w czwartek, kandydat Demokratów ostrzegł brytyjskie władze przed wycofywaniem się z porozumień pokojowych z Irlandią. Ostrzeżenie pojawia się w obliczu planów brytyjskiego rządu, aby dać ministrom uprawnienia do unieważnienia części prawnie wiążącego porozumienia.

Kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych dodał, że każda umowa handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią musi być zgodna z Porozumieniem Wielkopiątkowym i unikać odnowienia twardej granicy na wyspie Irlandii.

Zobacz też: USA nałożyły sankcje na ukraińskiego deputowanego, który ujawnił nagrania rozmów Bidena z Poroszenką

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab odwiedził Waszyngton, próbując uspokoić amerykańskich polityków i dyplomatów. Mówił, że Wielka Brytania jest „absolutnie” zobowiązana do przestrzegania porozumienia wielkopiątkowego, oskarżając UE o upolitycznienie kwestii irlandzkich granic.

Biden, Amerykanin pochodzenia irlandzkiego, wystosował na Twitterze poparcie dla ostrzeżenia Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA. „Nie możemy pozwolić, aby porozumienie wielkopiątkowe, które przyniosło pokój w Irlandii Północnej, stało się ofiarą Brexitu” – napisał.

„Każda umowa handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią musi być uwarunkowana przestrzeganiem umowy i zapobieganiem powrotowi twardej granicy”.

Zobacz też: USA: Przewaga Bidena nad Trumpem zmniejsza się po konwencji Republikanów [SONDAŻ]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Aby utrzymać otwartą granicę z Republiką Irlandzką – podstawowym punktem porozumienia pokojowego – umowa w sprawie Brexitu musi zakładać, że ​​Irlandia Północna będzie nadal przestrzegać części przepisów Unii Europejskiej.

Przywódcy UE obawiają się, że brytyjski plan legislacyjny, który zdaniem rządu Borisa Johnsona jest potrzebny do wzmocnienia integralności Wielkiej Brytanii, zagraża porozumieniu wielkopiątkowemu. Jednak Dominic Raab przekonywał w Waszyngtonie, że postrzegane zagrożenie „pochodzi z upolitycznienia tej kwestii przez UE”.

„To, czego nie możemy mieć, to dążenie UE do ustanowienia granicy regulacyjnej na Morzu Irlandzkim między Irlandią Północną a Wielką Brytanią” – dodał.

Obawy Bidena odzwierciedlają obawy innych starszych demokratów, którzy ostrzegali, że nie ma szans na porozumienie handlowe między USA a Wielką Brytanią, jeśli Brexit podważy porozumienie wielkopiątkowe. Marszałek Izby Reprezentantów Nancy Pelosi z zadowoleniem przyjęła zapewnienie Raaba, że ​​nie będzie powrotu do twardej granicy.

Zobacz też: Rekordowa suma zbiórki na kampanię wyborczą Bidena

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Porozumienie Wielkopiątkowe to porozumienie pokojowe zmierzające do rozwiązania konfliktu w Irlandii Północnej, przyjęte 10 kwietnia 1998 przez rządy Irlandii i Wielkiej Brytanii, a kontrasygnowane przez główne partie polityczne Irlandii Północnej.

Kresy.pl/Euro News
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz