Sąd Konstytucyjny Białorusi orzekł, że polska ustawa o Karcie Polaka nie odpowiada ogólno uznanym zasadom równości państw.

Jak podaje korespondent państwowej agencji informacyjnej Biełta, przedstawiciel sądu konstytucyjnego poinformował, że zdaniem sędziów, niektóre normy polskiego prawa nie odpowiadają niektórym normom praw międzynarodowego.

23 lutego br. wydawanie dokumentu obywatelom Białorusi skrytykowali białoruscy parlamentarzyści, którzy stwierdzili, że nie służy ona sprawie budowania dobrosąsiedzkich stosunków.

Posiadacze Karty Polaka mogą w Polsce rozpocząć prace bez zezwoleń i założyć firmę. Mogą również otrzymać bezpłatną polską wizę. Według nieoficjalnych informacji, dotychczas Kartę Polaka uzyskało kilkanaście tysięcy obywateli Białorusi. Sąd Konstytucyjny Białorusi przez tydzień analizował informacje dotyczące Karty Polaka na wniosek Izby Reprezentantów, izby niższej białoruskiego parlamentu. Białoruscy deputowani uważają, że Karta Polaka jest niezgodna z wieloma dokumentami międzynarodowymi.

Podczas poniedziałkowej uroczystości przyjęcia listów uwierzytelniających od nowego polskiego ambasadora Leszka Szerepki, Aleksander Łukaszenka podkreślił, że Białoruś nie sprzeciwia się polskiemu wsparciu dla polskiej mniejszości na Białorusi. „Nie jesteśmy przeciwko wspieraniu etnicznych Polaków na Białorusi. Będziemy wam wdzięczni, jeżeli będziecie wspierać Białorusinów w Polsce.”- powiedział cytowany przez Interfax Aleksandr Łukaszenka.

Zdaniem jednego z twórców ustawy o Karcie Polaka Michała Dworczaka, od początku jej wejścia w życie białoruskie władze w różny sposób starały się utrudniać proces wydawania dokumentu. Według jego relacji, pojawiły się przypadki wywierania nacisku na obywateli Białorusi starających się o Kartę Polaka, takie jak np. groźby wyrzucenia z pracy. Białoruskie władze nie chciały również udzielać akredytacji pracownikom konsularnych zajmującymi się sprawą.

Wcześniej opozycyjny portal internetowy “Biełorusskij Partizan” informował trzy dni temu, że białoruskie archiwa otrzymały polecenie wstrzymania wydawania zaświadczeń o osobach bliskich. Ma to utrudnić Polakom mieszkającym na Białorusi otrzymanie Karty Polaka. Oficjalne białoruskie władze temu zaprzeczały. Na Białorusi dokumenty dotyczące przodków można uzyskać w Państwowym Archiwum Historycznym i w archiwach obwodowych czyli wojewódzkich. Informacje pomocne do otrzymania Karty Polaka mogą znajdować się również w dokumentach archiwów Urzędów Stanu Cywilnego czy w księgach kościelnych.

Belsat.eu/IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply