Białorusini porównują litewską straż graniczną do faszystów

Elwira Soroko, członek Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi porównała w piątek litewską straż graniczną do faszystów – poinformowała agencja prasowa Biełta.

„Czas faszyzmu niestety nie przeszedł do historii. Członek Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Elwira Soroko wygłosiła oświadczenie, komentując surowe traktowanie irackich migrantów przez litewskich funkcjonariuszy straży granicznej – poinformowała w piątek agencja prasowa Biełta

Senator powiedziała: „Kilka dni temu białoruskie służby graniczne zatrzymały trzy grupy nielegalnych migrantów, którzy przekroczyli granicę z Litwy na Białoruś. Więźniowie powiedzieli, że byli przetrzymywani w obozie dla uchodźców na Litwie. Zmagali się z ostrymi przesłuchaniami, zastraszaniem, biciem, torturami, brakiem jedzenia i wody.

Zdaniem białoruskich służ granicznych migranci, w tym dzieci i kobieta w ciąży, zostali przetransportowani na granicę i zostali zmuszeni do wjazdu na terytorium Białorusi pod groźbą przemocy fizycznej. Senator Elvira Soroko jest przekonana, że ​​Litwa „przeszła samą siebie i wreszcie pokazała prawdziwe podwójne standardy, traktując migrantów w taki sposób”.

Senator kontynuowała: „Ci migranci nie przyjechali na Litwę na wycieczkę. Nieznośne warunki w ich ojczystym kraju zmusiły ich do opuszczenia swoich domów. To Zachód jest winny stworzenia poważnych warunków wstępnych dla migracji w krajach Bliskiego Wschodu. Poza tym wyrzucenie osoby, która jest zdesperowana i prosi sąsiada o pomoc, zawsze było grzechem. Jeśli używa się do tego broni, takie działania nie powinny być po prostu potępiane. Powinniśmy raz jeszcze przypomnieć, że czas faszyzmu niestety nie przeszedł do historii. W tej sytuacji Białoruś postąpiła przyzwoicie. Nasz rząd nie zamierza nękać ludzi w potrzebie. Dba o nich i zamiast tego pomaga. Nie mam wątpliwości, że świadome społeczeństwo oceniło już działania wszystkich uczestników konfliktu migracyjnego. Wszystkie pytania mogą i powinny być rozwiązane w ramach prawnych i oczywiście jako istoty ludzkie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak pisaliśmy, w ubiegły wtorek podczas nadzwyczajnej sesji litewskiego parlamentu w trybie pilnym znowelizowano ustawę o statusie prawnym cudzoziemców. Tym samym, migranci, którzy nielegalnie przekroczą litewską granicę, będą mogli być zatrzymani, jednak nie dłużej niż na sześć miesięcy. Przypomnijmy, że podczas tej samej sesji Sejm Litwy przyjął rezolucję, w której nasilenie nielegalnej migracji na Litwę z terytorium Białorusi uznał za „hybrydową agresję”.

Zobacz też: Litwa: kolejny dzień negocjacji ws. ośrodka dla migrantów w Dziewieniszkach. Mieszkańcy nie wierzą w obietnice władz

Kresy.pl/Biełta

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz