WHO ogłosiła pandemię

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przy ONZ Tedros Adhanom Ghebreyesus stwierdził, że zasięg koronawirusa jest już tak duży, że można mówić o pandemii.

WHO zorganizowała w środę specjalną konferencję prasową w sprawie rozprzestrzeniania się na świecie groźnego wirusa. Jak stwierdził jej szef mamy już do czynienia z pandemią. Ghebreyesus powiedział – „To nie jest tylko kryzys zdrowia publicznego. To kryzys, który dotknie każdy sektor, więc każdy sektor i każda osoba musi być zaangażowana w walkę. Od początku powiedziałem, że kraje muszą przyjąć podejście oparte na rządach i społeczeństwie, oparte na kompleksowej strategii zapobiegania infekcjom, ratowania życia i minimalizacji skutków” – cytuje portal gazeta.pl.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pandemia to taka forma epidemii, która przekracza granice jednego kontynentu i rozpowszechnia się na całym świecie. Jak do tej pory wykryto 121 tysięcy przypadków zakażeń w 114 krajach. Około 4,3 tysiąca osób zmarło. Najbardziej zagrożone kraje, w których liczba zakażonych jest wyższa niż 1000 to Chiny, USA, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Iran i Korea Południowa. Jednak w Chinach, w których pojawił się nowy groźny wirus, są już dane o wyhamowaniu epidemii.

„Pandemia nie jest słowem używanym lekceważąco lub nieostrożnie. To słowo, którego niewłaściwe użycie może wywołać nieuzasadniony strach lub nieuzasadnioną akceptację zakończenia walki, prowadząc do niepotrzebnego cierpienia i śmierci” – podkreślił szef WHO.

Deklarację Ghebreyesusa potwierdził oficjalny komunikat WHO. Ostatni raz pandemię ogłoszono w 2009 roku, kiedy chodziło o grypę A/H1N1 – nazywaną świńską grypą. Tamta pandemia trwała od 11 czerwca 2009 roku do 10 sierpnia 2010 roku.

gazeta.pl/polskatimes.pl/kresy.pl

 

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz