Węgierski sąd skazał mężczyznę, który walczył w Donbasie

Skazany walczył w siłach zbrojnych Donieckiej Republiki Ludowej.

Węgierski sąd w mieście Szekszárd skazał na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu Węgra, który walczył po stronie prorosyjskich separatystów w Donbasie. – podała we wtorek Polska Agencja Prasowa.

Skazany to 43-letni Krisztián L. pochodzący z Paksu w środkowych Węgrzech. Prokuratura zarzucała mu „nielegalne zaciągnięcie się do grupy zbrojnej uczestniczącej w starciach zbrojnych”.

Wyjaśniając stosunkowo łagodny wyrok, sędzia powiedział, że przestępstwo jest stosunkowo mało znane na Węgrzech i że oskarżony nie wiedział, że złamał węgierskie prawo. Prokuratura, która uważa wyrok za zbyt łagodny, zapowiedziała, że złoży apelację domagając się kary bezwzględnego więzienia.

Mężczyzna został aresztowany w ubiegłym roku na lotnisku im. Ferenca Liszta w Budapeszcie po powrocie z nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej, w siłach której walczył przeciwko ukraińskiej armii. Ten były policjant wyjechał do DRL we wrześniu 2015 r., by, jak twierdził, uczestniczyć w misji pokojowej. Wyjaśniał, że wówczas podpisano porozumienia mińskie a ponadto obserwatorem wyborów w DRL był poseł węgierskiej partii Jobbik. Miało to wywołać u niego przekonanie, że jedzie do miejsca o uregulowanym statusie.

W Donieckiej Republice Ludowej Węgier został przeszkolony i otrzymywał pieniądze za swoją służbę. W walkach został ranny i otrzymał od separatystów dwa odznaczenia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Po stronie donbaskich separatystów walczy Polak

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz