Węgierski sąd skazał mężczyznę, który walczył w Donbasie

Skazany walczył w siłach zbrojnych Donieckiej Republiki Ludowej.

Węgierski sąd w mieście Szekszárd skazał na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu Węgra, który walczył po stronie prorosyjskich separatystów w Donbasie. – podała we wtorek Polska Agencja Prasowa.

Skazany to 43-letni Krisztián L. pochodzący z Paksu w środkowych Węgrzech. Prokuratura zarzucała mu “nielegalne zaciągnięcie się do grupy zbrojnej uczestniczącej w starciach zbrojnych”.

Wyjaśniając stosunkowo łagodny wyrok, sędzia powiedział, że przestępstwo jest stosunkowo mało znane na Węgrzech i że oskarżony nie wiedział, że złamał węgierskie prawo. Prokuratura, która uważa wyrok za zbyt łagodny, zapowiedziała, że złoży apelację domagając się kary bezwzględnego więzienia.

Mężczyzna został aresztowany w ubiegłym roku na lotnisku im. Ferenca Liszta w Budapeszcie po powrocie z nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej, w siłach której walczył przeciwko ukraińskiej armii. Ten były policjant wyjechał do DRL we wrześniu 2015 r., by, jak twierdził, uczestniczyć w misji pokojowej. Wyjaśniał, że wówczas podpisano porozumienia mińskie a ponadto obserwatorem wyborów w DRL był poseł węgierskiej partii Jobbik. Miało to wywołać u niego przekonanie, że jedzie do miejsca o uregulowanym statusie.

W Donieckiej Republice Ludowej Węgier został przeszkolony i otrzymywał pieniądze za swoją służbę. W walkach został ranny i otrzymał od separatystów dwa odznaczenia.

CZYTAJ TAKŻE: Po stronie donbaskich separatystów walczy Polak

Kresy.pl / PAP

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply