W krajach bałtyckich i w Polsce rozpoczęły się manewry NATO Saber Strike 2018

W niedzielę w Polsce i w krajach bałtyckich rozpoczęły się manewry wojskowe NATO Saber Strike 2018 – podała Polska Agencja Prasowa.

W tegorocznych manewrach odbywających się pod dowództwem amerykańskim bierze udział 18 tys. żołnierzy z 19 krajów. Po raz pierwszy biorą w nich udział żołnierze z Izraela, który nie należy do NATO.

Państwem-gospodarzem manewrów jest Litwa, według której manewry są największym tego typu wydarzeniem w historii litewskich sił zbrojnych. Litwa jest także głównym terenem manewrów. Ceremonia otwarcia ćwiczeń odbyła się w niedzielę w Wilnie.

W ramach tegorocznej, ósmej już edycji Saber Strike, żołnierze będą ćwiczyć także w Polsce, na Łotwie i w Estonii. Największy udział w manewrach mają siły zbrojne USA. Polska reprezentacja licząca około 5 tys. żołnierzy i 1 tys. pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego stanowi drugą pod względem wielkości ekipę. W trakcie manewrów znaczącą rolę mają odegrać wielonarodowe batalionowe grupy bojowe, będące elementem wzmocnionej obecności NATO na tzw. wschodniej flance Sojuszu.

Celem tegorocznych manewrów ma być trenowanie działań logistycznych i typowo bojowych. Jak podaje PAP, w Polsce będą ćwiczone głównie marsze drogowe, przeprawy promowe, operacje powietrzno-desantowe i taktyczne desanty śmigłowcowe. W ćwiczeniach weźmie udział także polskie i amerykańskie lotnictwo, udzielając wsparcia działaniom naziemnym.

Przypomnijmy, że m.in. w ramach przygotowań do Saber Strike 2018 odbył się przerzut do Polski żołnierzy i sprzętu wojskowego 1. Ciężkiej Brygadowej Grupy Bojowej „Ironhorse” z 1. Dywizji Kawalerii USA, w tym czołgów Abrams i wozów bojowych Bradley.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ujawniono szczegóły manewrów Zapad-2017: fikcyjne państwo Lubenia na północy Polski

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz