Były ambasador Jack Matlock, ambasador USA w ZSRR w latach 1987-1991, uważa, że wyolbrzymia sie złowrogą rolę Rosji w wyborach prezydenckich 2016 roku.

Na łamach „The Nation”, Matlock dokonał analizy dotychczasowych osiągnięć śledztwa specjalnego prokuratora Roberta Muellera. „Faktem jest, że niektórzy Rosjanie opłacali osoby, aby działali jako trolle w internecie i kupowali reklamy na Facebooku w trakcie i po kampanii prezydenckiej w 2016 roku. Większość z nich pochodziła z innych źródeł i stanowiła niewielki ułamek wszystkich reklam kupionych na Facebooku w tym okresie. Trwało to po wyborach i obejmowało zorganizowanie demonstracji przeciwko prezydentowi elektowi Trumpowi” – przypomina Matlock.

Były amerykański dyplomata zwraca jednak uwagę na to, że działalność owych trollów nie mogła mieć znaczącego wpływu na wynik wyborczy. Podkreśla, że trudno przyjąć z zaskoczeniem fakt, że Rosjanie preferowali Donalda Trumpa, a nie Hillary Clinto, która m.in porównała Władimira Putina do Hitlera. „[Rosjanie] uważali, że publiczna wypowiedź Obamy o tym, że ‚Rosja niczego nie produkuje’ jest nieuzasadnioną zniewagą (która była) i byli zaniepokojeni wyraźnym pragnieniem Clinton, by zapewnić dodatkowe wsparcie militarne ‚umiarkowanym’ [rebelianton] w Syrii. Ale przeciętny Rosjanin, a na pewno typowy urzędnik administracji Putina, rozumiał komentarze Trumpa jako sprzyjające poprawie relacji, które zdecydowanie faworyzował” – przypomina Matlock.

Jednak, pomimo sprzyjaniu Trumpowi, Rosjanie nie mogli przewidzieć, że Trump ostatecznie wygra wybory prezydenckie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Były ambasador Reagana w ZSRR: układ przemysłowo-wojskowy chce mieć pretekst dla wysokich nakładów na obronność

„Musimy odstąpić od obecnego rusofobicznego szaleństwa i zachęcać prezydenta Trumpa i Putina do przywrócenia współpracy w kwestiach bezpieczeństwa jądrowego, nieproliferacji, kontroli materiałów jądrowych i redukcji broni jądrowej. Jest to w żywotnym interesie zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i Rosji. To jest centralne zagadnienie, na którym rozsądne rządy i rozsądne społeczeństwa skupiają swoją uwagę” – skonkludował Matlock.

kresy.pl / the nation
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz