UE chce przeznaczyć miliardy euro na projekty infrastrukturalne o znaczeniu militarnym

W nowym budżecie UE mogą znaleźć się fundusze na tzw. projekty podwójnego wykorzystania.

Unia Europejska może przeznaczyć w nowym budżecie miliardy euro na unowocześnienie mostów i dróg w celu umożliwienia krajom członkowskim oraz NATO szybkiego przerzutu oddziałów wojskowych w razie nagłej potrzeby – dowiedziała się we wtorek agencja AP.

Jak powiedziała ambasadorom NATO komisarz UE ds. transportu Violeta Bulc, Komisja Europejska zaproponowała w nowej perspektywie budżetowej 6,5 mld euro na pewne projekty infrastrukturalne. Pieniądze będą mogły być wykorzystane na tzw. projekty podwójnego wykorzystania – cywilnego i wojskowego, takie jak zwiększenie nośności mostów, co pozwoli na transport ciężkiego sprzętu wojskowego. Zarazem, według Bulc, skorzysta na tym transport cywilny.

Fundusze są częścią większego projektu unowocześnienia infrastruktury, w tym portów i lotnisk, ograniczenia procedur celnych i administracyjnych, które powodują opóźnienia, zwiększają koszty i sprawiają, że Europa jest bardziej narażona na atak. W tym kontekście AP przypomniała, że dowództwo NATO wskazuje na potrzebę zniesienia barier dla transportu wojskowego. Według wojskowych procedury administracyjne dotyczące zgody na przerzut wojsk przez Europę mogą zająć do 30 dni.

CZYTAJ TAKŻE: Media: ostre cięcia w budżecie UE, Polska dostanie 20 mld euro mniej

Komisarz Bulc ujawniła, że prace nad zidentyfikowaniem słabych punktów w infrastrukturze i wybór takich projektów, które będą użyteczne także dla cywili, zajmie około 1,5 roku. Pieniądze będą dostępne od 2021 roku i tylko dla krajów należących do Unii Europejskiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Miliardy euro z budżetu UE dla Niemiec za przyjmowanie migrantów

Kresy.pl / AP

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz