Rosja rozwija nowe zdolności zwiadu, obserwacji i rekonesansu w celu umożliwienia precyzyjnych uderzeń dalekiego zasięgu – twierdzi szef rosyjskiego sztabu generalnego, gen. Walerij Gierasimow.

Jak wynika ze słów Gierasimowa, wygłoszonych na zwołanej 24-go marca w Moskwie konferencji,  przyszła wojna zasadzać będzie się przede wszystkim na kombinacji zaawansowanych bezzałogowych statków powietrznych, oraz umieszczonych w kosmosie systemów, współdziałających z nową generacją rakiet i broni dalekiego zasięgu. Jednak przyszłe wojny będą również obejmowały komponenty uzbrojenia ekonomicznego, politycznego i informacyjnego, stosowanych obok tradycyjnej siły militarnej.

„Wrogie obiekty o znaczeniu ekonomicznym i administracyjnym staną się celem natychmiastowej destrukcji i niezależnie od tradycyjnej sfery walki militarnej, aktywnie zaangażowana będzie również przestrzeń kosmiczna i informacyjna” – powiedział Gierasimow.

Aby móc toczyć wojny nowego typu, Rosja będzie musiała zintegrować swoje zdolności ISR [ang. ISR intelligence, surveillance and reconnaissance – red.] z precyzyjnym uzbrojeniem dalekiego zasięgu.

„W celu zapewnienia operatywności i ciągłości uderzenia, stworzono systemy zwiadowczo-uderzeniowe, oraz zwiadowczo-bojowe. Przeprowadzana jest integracja systemów zwiadowczo-informacyjnych oraz informacyjno-dowódczych z systemami uzbrojenia różnych rodzajów i typów wojsk” – powiedział Gierasimow – „Prowadzone są prace nad międzyrodzajowym, zautomatyzowanym systemem zwiadowczo-uderzeniowym. Ich rezultatem powinno stać się dwukrotne lub nawet dwu i półkrotne skrócenie cyklu ogniowego – od rozpoznania do uderzenia w cel. Ponadto półtora krotnie, lub dwukrotnie, zwiększy się precyzja uderzenia dzięki wprowadzeniu wysoko-precyzyjnego uzbrojenia”.

By osiągnąć swoje cele Rosja będzie musiała zainwestować w nowe bezzałogowe samoloty, które będą w stanie przetrwać rywalizację w przestrzeni powietrznej. Ale oprócz tych innowacji, Rosja będzie potrzebować nowych systemów dowodzenia i kontroli oraz sposobów automatycznego procesowania i analizowania zebranych danych.

Zobacz także: Putin: przetestowaliśmy nuklearne pociski manewrujące, mogące pokonać systemy antyrakietowe

„Nowoczesne środki łączności i dowodzenia walką są obecnie integrowane w jednej informacyjnej przestrzeni. Rozwijany jest również system modelowania sił zbrojnych” – oświadczył Gierasimow. „Zwiększyliśmy stopień automatyzacji procesu zbierania i analizowania danych o sytuacji i wrogich zamiarach, dzięki wprowadzeniu zunifikowanego systemu dowodzenia i łączności na poziomie taktycznym”.

Zdaniem zachodnich analityków, komentujących wypowiedź Gierasimowa, kluczowy jest w niej zwłaszcza fakt, że Rosja zamierza skupić się na zwiększeniu swoich zdolności prowadzenia zwiadu, rekonesansu i obserwacji dalekiego zasięgu (ISR).

Zobacz także: O czym myśli Rosja, kiedy myśli o wojnach robotów [+VIDEO]

„Najistotniejszy jest tu fakt, że Rosja w końcu otwarcie uznała wagę i niezastąpioność systemów bezzałogowych w przyszłych konfliktach” – twierdzi w rozmowie z The National Interest, analityki z Center for Naval Analysis, Sam Bendett – „Gierasimow przyznał, że tego typu systemy będą kluczowe we wszystkich przyszłych wojnach, oraz potwierdził, że przyszłe wojny angażować będą nie tylko komponent militarny, ale również polityczny, ekonomiczny i informacyjny. Oznacza to, że Rosja musi posiadać wysoce zaawansowane uzbrojenie pozwalające jej na wszczynanie tego typu konfliktów”.

Zdaniem Dave’a Majumdara z The National Interest, największym wyzwaniem dla USA i NATO jest  w związku z tym fakt, że, jeśli Rosja zrealizuje swoją wizję, będzie posiadać zdolność precyzyjnego uderzenia głęboko na terytorium Sojuszu. Oznacza to, że Rosja będzie w stanie zniszczyć znajdującą się tam infrastrukturę taką, jak bazy lotnicze.

Zobacz także: USA „bezradne” wobec broni hipersonicznej Rosji i Chin – kongresmeni zaniepokojeni

„Stany Zjednoczone muszą mieć plan przeciwdziałania szerokiej gamie różnego rodzaju obiektów bezzałogowych” – twierdzi Sam Bendett – „nie wspominając o przeciwdziałaniu zdolnościom precyzyjnego uderzenia dalekiego zasięgu, które obecnie są rozwijane przez Rosjan”.

The National Interest/TASS/Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply