Historia polskich lotników ze słynnego Dywizjonu 303 trafi na duże ekrany. Trwają prace nad scenariuszem, a zdjęcia mają ruszyć w sierpniu.

Reżyserem filmu, którego scenariusz powstaje w oparciu o książkę Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”, będzie Łukasz Palkowski, znany m.in. jako twórca filmu „Bogowie”. W produkcję zaangażowali się także specjaliści z Muzeum Lotnictwa w Krakowie i Muzeum Wojska Polskiego.

Wstępnie wiadomo, że akcja filmu będzie się rozpoczynać w 1938 roku jako opowieść o losach przyjaciół, którzy po raz pierwszy spotkali się w szkole lotników w Dęblinie. Scenarzyści podkreślają, że chcą pokazać, kim byli ci młodzie ludzie, a także dlaczego byli lepsi od innych. Z kolei producenci ujawniają, że przy tworzeniu filmu zostaną zaangażowani światowej sławy specjaliści od efektów specjalnych, którzy będą odpowiadali m.in. za wizualizację walk w powietrzu. W filmie mają jednak znaleźć się także prawdziwe samoloty.

Obsada na razie nie jest znana, reżyser nadal ustala szczegóły. Nazwiska aktorów mają zostać podane już niebawem. Film ma kosztować 14 mln zł. Polski Instytut Sztuki Filmowej przeznaczył na jego produkcję 2 mln złotych.

Polska-zbrojna.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. andrz
    andrz :

    Polecam książkę amerykańskich autorów Lynne Olson i Stanley’a Clouda p.t. “Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski”. Książka ta jest o tyle cenna, że historia Polski napisana jest przez ludzi którzy nie mieli żadnego związku z naszym krajem i początkowo chcieli tylko napisać powieść przygodową o Dywizjonie 303. Poznając szczegóły naszej historii, tak bardzo ich to zafascynowało i wciągnęło, że wyszła 500 stronicowa książka. Pod tym linkiem można znaleźć najlepsze jej fragmenty http://recenzje.blogspot.com/2007/02/sprawa-honoru-dywizjon-303.html

    • andrz
      andrz :

      Przedmowa do wydania polskiego książki “Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski”___ (Fragmenty)___ Przystępując do zbierania materiałów do tej książki, nie mieliśmy pojęcia, dokąd nas to zaprowadzi. Nie mamy polskich przodków, tak więc w punkcie wyjścia wiedzieliśmy o Polsce bardzo mało. Zamierzaliśmy napisać opowieść przygodową o kilku polskich pilotach myśliwskich, którzy na początku drugiej wojny światowej dotarli do Wielkiej Brytanii i pomogli Brytyjczykom zwyciężyć w bitwie o Anglię. Ale w miarę zagłębiania się w labirynt polskiej historii i odkrywania, jak ogromny wkład wniosła Polska do wojennego wysiłku aliantów – a tym samym historii Europy – zrozumieliśmy, że mamy do napisania znacznie szerzej zakrojoną, wspanialszą opowieść.___ … Regułą w nieustraszonej POLSCE – jedynym napadniętym i pokonanym przez hitlerowskie Niemcy kraju, KTÓRY NIGDY IM SIĘ OFICJALNIE NIE PODDAŁ I Z NIMI NIE KOLABOROWAŁ – było walczyć, walczyć aż do zwycięstwa. Lecz zanim walka dobiegła końca, Polskę zdradzili wschodni i zachodni towarzysze broni. W rezultacie poddani sowieckiej dominacji Polacy mogli tylko patrzeć, jak Europa Zachodnia odbudowuje się w warunkach pokoju i swobód. Ale pochodnia wolności w Polsce nigdy nie zgasła i po latach buchnęła płomieniem w Stoczni Gdańskiej.____ Książkę tę zadedykowaliśmy „Narodowi polskiemu” …____ Jej publikacja wydaje się nam właściwym zakończeniem podróży, w którą wyruszyliśmy około czterech lat temu, gdy zamierzając opowiedzieć przygodową historię, dowiedzieliśmy się, CZYM NAPRAWDĘ JEST HONOR___ Lynne Olson i Stanley Cloud, Waszyngton, sierpień 2004