Wydawnictwo „Wektory” wydało książkę Adama LeBoura, który opowiada o swoim śledztwie dotyczącym jednej z najbardziej tajemniczych instytucji finansowych.

Niedawno wydana przez wydawnictwo Wektory książka Wieża w Bazylei. Tajemnicza historia banku, który rządzi światemjest kolejnym ekonomicznym hitem tego wydawnictwa, po trzech częściach legendarnej Wojny o pieniądz, Finansowym potworze z Jekyll Islandoraz trylogii E. Michaela Jonesa Jałowy pieniądz. Siłą tej książki jest rzetelność, z którą autor – pisarz i dziennikarz Adam LeBorprzeprowadził kwerendy swojego śledztwa. Dochodzenie to dotyczyło jednej z najbardziej tajemniczych światowych instytucji finansowych – Banku Rozrachunków Międzynarodowych – instytucji dziwnej, mało znanej a jak się okazuje niezwykle wpływowej.

Od momentu swojego powstania Bank Rozrachunków Międzynarodowych znajdował się w samym sercu globalnych wydarzeń, chociaż jego obecność często pozostawała niezauważona. Akutalnie intytucja ta jest w centrum działań zmierzających do stworzenia nowej światowej architektury finansowej i regulacyjnej, po kolejny raz udowadniając, że jest zdolna do kształtowania przepisów finansowych naszego świata. Jednak pomimo kluczowej roli, jaką Bank odegrał w dziejach finansowych i politycznych ostatniego stulecia oraz podczas obecnego kryzysu gospodarczego, BRM pozostał instytucją szerzej nieznaną. I to pomimo ustaleń pisarza, które świadczą, że to właśnie ten bank pełnił rolę najważniejszego narzędzia swobodnego przepływu kapitału pomiędzy III Rzeszą a jej amerykańskimi partnerami. Pisarz ujawnia również fakty dotyczące nazistowskich korzeni tworzonej po wojnie Unii Europejskiej, a także wiele innych zdumiewających informacji.

O wydanej książce pozytywnie wypowiadał się recenzent Wall Street Journalktóry stwierdził: Książka Wieża w Bazylei: Tajemnicza historia banku, który rządzi światem Adama LeBora przedstawia mocne argumenty wymierzone w osoby kierujące bankami centralnymi. Ludzie ci nie są bowiem, jak twierdzi autor, bezstronnymi herosami dobrego zarządzania. Są raczej tym, czego demokracja powinna najbardziej się obawiać: tyranami, sprawującymi kontrolę dzięki wykorzystaniu przepisów finansowych, bez konieczności uciekania się do pomocy wojska lub podporządkowania sobie parlamentów. To bardzo nieładny obraz, a pan LeBor dobrze go namalował.

W podobny sposób książkę opisał New York Times: Jest wiele powodów, dla których należałoby przedstawić całą historię banku, a praca, jaką wykonał LeBor, dziennikarz zamieszkały w Budapeszcie, przygotowując swoją dobrze udokumentowaną relację, jest godna uznania.

Książka znalazła uznanie Publishers Weekly: Dzięki dostępowi do nowych źródeł i informacjom od ludzi znających zagadnienie od podszewki, LeBor ujawnia machinacje i często niegodziwą działalność bankierów inwestycyjnych. Dawna i obecna potęga tajemniczego Banku Rozrachunków Międzynarodowych zaskoczy i zaniepokoi czytelników.

Z kolei Booklistnapisał: To historia intryg finansowych, tajemnic i kłamstw, plotek i prawdy. LeBor, jako dziennikarz zajmujący się zagadnieniami biznesowymi (a także autor kilku thrillerów), potrafił sprawić, by prawdziwa opowieść o finansach stała się równie ekscytującą jak powieść szpiegowska. Bardzo zajmująca i pouczająca książka na temat najpotężniejszego z banków, o którym prawdopodobnie nigdy nie słyszeliście.

Adam LeBor jest pisarzem, dziennikarzem i krytykiem literackim. Obecnie mieszka w Budapeszcie. Publikuje w The Economist, londyńskim wydaniu The Times, Monocle i w wielu innych wydawnictwach, pisze także recenzje dla New York Timesa. Od 1991 roku pracował jako korespondent zagraniczny w ponad trzydziestu krajach, opisując między innymi upadek komunizmu oraz wojnę w byłej Jugosławii. Jest autorem siedmiu książek zaliczanych do literatury faktu, w tym przełomowej Hitler’s Secret Bankers, oraz dwóch powieści.

Książkę można nabyć na stronie wydawnictwa Wektory.

kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz