Wystosowano apel do prezydenta Petra Poroszenki o ponowne przyznanie Banderze odebranego przez ukraiński sąd w 2011 roku tytułu .

Apel do prezydenta Petra Poroszenki został wystosowany przez radnych obwodu rówieńskiego, którzy miażdżącą większością przegłosowali uchwałę z żądaniem przywrócenia Banderze tytułu. W treści uchwały można przeczytać, że lider OUN/UPA jest przykładem „niezniszczalnego ducha w walce o niepodległość”.

Stepan Bandera już wcześniej w 20120 roku otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Został mu nadany specjalnym dekretem przez ustępującego z urzędu prezydenta Wiktora Juszczenkę. Dekret został jednak uchylony przez sąd w 2011.

W maju 2015 roku doszło do podpisania przez prezydenta Petro Poroszenko ustawy zakazującej propagandy komunizmu i nazizmu oraz ich symboli. Uznano w niej dodatkowo prawny status uczestników walk o niepodległość kraju w XX wieku, w tym członków UPA.

kresy.pl / rmf24.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. algirdaitis
    algirdaitis :

    Robcie tak dalej Ukraincy. Robcie z mordercy niewinnych ludzi bohatera a wasza Ukraina dlugo istniec nie bedzie. Nic dobrego nie wyniknie dla Ukrainy z faktu, ze waszym bohaterem jest sprawca bestialskich mordow na niewinnych polskich cywilach. Robcie tak dalej Ukraincy, a zamkniecie sobie droge do wspolpracy z Polakami. Putin tylko sie z tego cieszy. Ciekawy jestem, czy tym debilom w Rownem Putin cos zaplacil za takie pomysly?