Azerbejdżan wprowadzi o północy stan wojenny

Stan wojenny zostanie wprowadzony w Azerbejdżanie od 28 września na mocy dekretu podpisanego w niedzielę przez prezydenta Ilhama Alijewa – poinformował dziennikarzy doradca prezydenta, przekazała agencja prasowa Tass.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, prezydent Ilham Alijew podpisał w niedzielę dekret wprowadzający 28 września stan wojenny.

„Stan wojenny zostanie wprowadzony na całym terytorium Azerbejdżanu od godziny 00:00 28 września” – przekazał mediom doradca prezydencki.

Oprócz tego godzina polocyjna będzie obowiązywała między 21:00 i 6:00 w Baku, Ganja, Sumgayit, Yevlakh, Mingachevir, Naftalan, a także w Absheron, Jabrail, Fizuli, Beylagan, Agdam, Terter, Gokgol, Dashkesan, Tovskom, Guzadabey, Shamkir, Gazakh i  Agstafa.

Dekret został zatwierdzony przez parlament w niedzielę.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy wcześniej, w ciągu godzin po wybuchu niedzielnych starć azerbejdżańsko-ormiańskich w Górskim Karabachu zebrała się rada bezpieczeństwa Armenii. Najwyraźniej oceniła ona sytuację jako bardzo poważną bowiem rząd podjął radykalne kroki. „Drodzy rodacy, zgodnie z decyzją rządu, Republika Armenii ogłasza stan wojenny i generalną mobilizację” – portal News.am zacytował wpis jaki armeński premier Nikoł Paszynian zamieścił na jednym z portali społecznościowych. Krótko wcześniej taką samą decyzję podjęły władzy nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu, której Armenia patronuje.

Sprzymierzeniec Azerbejdżanu – Turcja już zajęła stanowisko. W sprawie Górskiego Karabachu wspólne pozycje zajęły parlamentarne partie wspierające rząd i opozycyjne, zazwyczaj ostro skonfliktowane. W deklaracji tureckiego parlamentu, którą poparła rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), główna siła opozycji – Republikańska Partia Ludowa (CHP), nacjonalistyczna, prorządowa Partia Akcji Narodowej (MHP) oraz liberalna, opozycyjna Dobra Partia (IYI) odpowiedzialnością za wybuch nasilonych starć obciążono stronę armeńską. I to właśnie „znaną wrogość Armenii” określono jako „główną przeszkodę na drodze do trwałego pokoju na południowym Kaukazie” – zacytował portal tureckiej telewizji TRT World.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Papież Franciszek po niedzielnej modlitwie Anioł Pański zaapelował do stron konfliktu Armenii i Azerbejdżanu, aby „dokonały konkretnych czynów dobrej woli i braterstwa” w celu pokojowego rozwiązania.

Przemawiając w niedzielę po modlitwie Anioł Pański, Papież powiedział, że otrzymał niepokojące wieści o starciach na Kaukazie i że modli się o pokój. Wezwał przywódców do znalezienia rozwiązania „nie za pomocą siły i broni, ale poprzez dialog i negocjacje” oraz poprosił wszystkich chrześcijan, aby zgromadzili się z nim na modlitwie o pokój dla regionu.

Kresy.pl/Tass
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz