Do 2030 roku Arabia Saudyjska zainwestuje 20 mld dol. w sztuczną inteligencję – poinformowały władze kraju w czwartek. Państwo usiłuje zdywersyfikować swoją gospodarkę, która ucierpiała z powodu niskich cen ropy i kryzysu zdrowotnego wywołanego Covid-19.

W październiku Arabia Saudyjska uruchomiła strategię dotyczącą sztucznej inteligencji, w celu przyciągnięcia inwestorów w ramach „Wizji 2030” saudyjskiego następcy tronu Muhammada ibn Salmana, która ma na celu zmniejszenie uzależnienia kraju od ropy – pisze „The Economic Times”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Postrzegamy sztuczną inteligencję jako źródło dodatkowych oszczędności i dochodów” – oświadczył Abdullah al-Ghamdi, dyrektor urzędu ds. informacji i sztucznej inteligencji (SDAIA). Podkreślił, że kraj jest otwarty na lokalne i zagraniczne inwestycje. Będzie też dążył do stworzenia ponad 300 start-upów zajmujących się sztuczną inteligencją do 2030 r.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Państwo Islamskie wezwało do przeprowadzania zamachów w Arabii Saudyjskiej za negocjacje z Izraelem

Arabia Saudyjska stara się zdywersyfikować swoją gospodarkę, która została dotknięta obniżeniem cen ropy oraz pandemią koronawirusa.

Saudyjskie Krajowe Centrum Sztucznej Inteligencji (NCAI) podpisało w październiku umowy o współpracy z chińskimi firmami Huawei i Alibaba Cloud.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Zamiast do Arabii Saudyjskiej niemieckie łodzie trafią do Egiptu

Pierwsza z nich dotyczy umiejętności sztucznej inteligencji związanych z językiem arabskim, który zdaniem dyrektora generalnego NCAI, Madżida al-Tuwajdżriego, jest „zaniedbany” w tym zakresie, mimo, że na całym świecie mówi nim prawie 400 milionów ludzi.

economictimes.indiatimes.com / pap / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz