Zamiast do Arabii Saudyjskiej niemieckie łodzie trafią do Egiptu

W związku z embargiem na sprzedaż uzbrojenia do Arabii Saudyjskiej Niemcy przekażą przygotowane dla niej zamówienie innemu krajowi.

Powołując się list niemieckiego resortu gospodarki do Komisji Gospodarki Bundestagu, portal Middle East Monitor napisał w środę, że RFN jest gotowa na dostarczanie Egiptowi sprzętu morskiego na łączną kwotę 130 mln euro. Niemcy chcą sprzedać Egipcjanom jeden okręt i dziewięć łodzi patrolowych.

Jak podkreśla Middle East Monitor Egipt uzbroi się zamiast Arabii Saudyjskiej. Okręt i łodzie patrolowe zostały bowiem zbudowane przez Niemców w ramach wykonania umowy z 2013 r. zawartej właśnie z Saudyjczykami. Jednak w 2018 r. władze RFN zawiesiły handel bronią z saudyjską monarchią. Powodem było zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodzdżego w saudyjskim konsulacie w Turcji dokonane przez agentów saudyjskich służb specjalnych. Inną przyczyną wstrzymania przez Niemcy dostaw broni dla Arabii Saudyjskiej był udział tego państwa w wojnie w Jemenie. Lotnictwo saudyjskie odpowiada za przypadki bombardowania cywilów w tym państwie.

W związku z tym Niemcy postanowiły sprzedać wyprodukowany sprzęt Egiptowi. Jednak i ta transakcja wzbudziła protesty niektórych niemieckich polityków. Omid Nouripour z partii Zielonych nazwał deklarację resortu gospodarki o gotowości sprzedaży sprzętu Egiptowi „moralnym bankructwem”. Zieloni twierdzą, że w Egipcie nagminnie łamane są prawa człowieka.

Middle East Monitor przypomniał, że w pierwszym kwartale bieżącego roku to właśnie Egipt była największym klientem niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.

middleeastmonitor.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz