Kraje UE, które nie przestrzegają „praw LGBT”, powinny zostać ukarane finansowo – powiedziała portalowi Politico Helena Dalli, europejska komisarz ds. równości.

Jak podaje Politico, przed zapowiedzianym na czwartek ogłoszeniem strategii Komisji Europejskiej mającej na celu ochronę „praw LGBTQI” w całej Unii, komisarz ds. równości Helena Dalli powiedziała, że mechanizm uzależniający wypłatę unijnych pieniędzy od praworządności, powinien uwzględniać przestrzeganie praw mniejszości seksualnych.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Zdaniem Dalli mechanizm byłby sposobem na „ustawienie państwa członkowskiego w szeregu” poprzez powiedzenie mu: „OK, nie dostaniesz swojego udziału, jeśli nie przestrzegasz rządów prawa”. Dalli podkreślała, że „czuje to bardzo mocno”.

Politico przypomniało, że wstępnie uzgodniony mechanizm uzależnienia wypłat od praworządności nie wspomina nic o przestrzeganiu „praw LGBT”, nie jest jasne, jak będzie interpretowany, ani czy w ogóle będzie obowiązywał, ponieważ premier Węgier zagroził jego zawetowaniem. Dalli jest jednak przekonana, że unijne wypłaty powinny być uzależnione od zagwarantowania przywilejów mniejszości seksualnych, co ma znaleźć się strategii KE wobec osób LGBT. „Wkroczyliśmy w nową erę walki o równość. Ta strategia jest częścią tej nowej ery” – twierdzi Dalli.

Jak pisze Politico, strategia, która wymaga jeszcze zatwierdzenia przez państwa członkowskie, wzywa do rozszerzenia listy „przestępstw UE” o przestępstwa z nienawiści i mowę nienawiści, w tym wobec osób LGBT; uznania „praw rodzicielskich” osób LGBT w całej UE a także bada możliwe rozwiązania wspierające wzajemne uznawanie partnerstw osób tej samej płci między krajami UE.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Komisja pragnie również, aby wszystkie rządy UE opracowały własny krajowy plan działania dotyczący sposobu zmniejszenia dyskryminacji „społeczności LGBT”.

Dalli przyznała, że wśród krajów członkowskich UE są „wyjątki”, które „odmawiają pójścia tą drogą”, ale zapewniła, że KE będzie „kontynuować pracę i przekonywać… rządy, że jest to właściwy kierunek”. Politico wśród takich wyjątków wymieniło Polskę, nazywając ją „najbardziej homofobicznym krajem UE”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, w lipcu br. Helena Dalli informowała o fakcie odrzucenia wniosków do unijnego programu „Partnerstwo miast”, złożonych przez polskie miasta, które zadeklarowały się jako „strefy wolne od ideologii LGBT”, względnie przyjęły Samorządową Kartę Praw Rodziny.

kresy.pl / politico.eu

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz