Amerykański senator: Ukraina otrzyma od nas broń snajperską

Zdaniem Roberta Portmana, senatora z Partii Republikańskiej, uzbrojenie snajperskie miałoby pomóc oddziałom ukraińskim w zwalczaniu snajperów separatystów.

Amerykański senator Robert Portman z Partii Republikańskiej złożył wizytę na Ukrainie. Udał się m.in. do Donbasu, by na miejscy zapoznać się z obecną sytuacją. W czwartek, podczas konferencji prasowej w Kijowie zapowiedział, że ukraińska armia, poza systemami przeciwpancernymi Javelin otrzyma z USA także karabiny snajperskie.

Zdaniem Portmana, siły rządowe ponoszą poważny straty przez wrogich snajperów.

– W ubiegłym miesiącu, większość ofiar zostało spowodowanych najprawdopodobniej przez wrogi ostrzał snajperski. Jedną z ostatnich decyzji amerykańskich parlamentarzystów było dostarczenie ukraińskiej armii systemów snajperskich – tak, żeby była możliwość odpowiedzi na ataki snajperskie, przez które giną ukraińscy żołnierze – powiedział amerykański senator. Jego zdaniem, decyzja ta świadczy o poparciu dla Ukrainy ze strony USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej senator spotkał się z prezydentem Petrem Poroszenką oraz ministrem obrony Stepanem Połtorakiem.

Przeczytaj: Amerykański dyplomata: Javeliny nie będą jedyną bronią, którą Ukraina otrzyma od USA

W ostatnim czasie, Stany Zjednoczone zwiększyły wymiar pomocy dla Ukrainy. Przede wszystkim wydając zgodę na dostarczanie Ukrainie broni śmiercionośnej, głównie w postaci systemów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin oraz karabinów snajperskich. Zgodnie z przyjętą ustawą, na pomoc Ukrainie wyasygnowano 620,7 mld dolarów, z czego 200 mln ze środków Pentagonu.

Przeczytaj: Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż na Ukrainę systemów przeciwpancernych Javelin za 47 mln dol.

Pod koniec marca media informowały, że prezydent USA Donald Trump rzekomo polecił swoim czołowym doradcom ds. bezpieczeństwa, by nie chwalili się publicznie dostarczaniem amerykańskiej broni śmiercionośnej na Ukrainę. Miał tłumaczyć, że może to rozzłościć prezydenta Rosji, Władimira Putina.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W grudniu ub. roku publicysta Washington Post Josh Rogin napisał, że urzędnicy administracji Donalda Trumpa potwierdzili, że Departament Stanu zatwierdził w tym miesiącu sprzedaż Ukrainie na zasadach komercyjnych karabinów snajperskich typu M107A1 o wartości 41,5 mln dolarów. Jak napisano, ukraińskie siły zbrojne walczące z separatystami w Donbasie, wymagają w tym zakresie uzbrojenia szczególnego wsparcia.

Czytaj także: USA dostarczą Ukrainie „wzmocnione środki defensywne”. Nieoficjalnie chodzi o pociski Javelin

Unian / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz