Przedstawiciel rządu Ukrainy w Turcji oskarżył ten kraj o kupowanie ukraińskiego zboża skradzionego przez Rosję. Domaga się wyjaśnienia sprawy.

Jak podała agencja Reuters, w piątek ukraiński ambasador w Ankarze, Wasyl Bodnar powiedział, że wśród państw, które kupują zboże skradzione przez Rosjan z Ukrainy, jest m.in. Turcja.

Ukraiński dyplomata powiedział, że zwrócił się do tureckich władz oraz Interpolu o zbadanie, kto jest zamieszany w transport zboża przez tureckie wody.

Czytaj także: CNN: Do Syrii dotarł rosyjski statek ze skradzionym ukraińskim zbożem

Wcześniej turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zapowiedział, że 8 czerwca wizytę w Turcji złoży szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow. Według tureckiego ministra, rozmowy będą dotyczyć m.in. utworzenia „korytarza bezpieczeństwa” dla dostaw ukraińskiej pszenicy przez Morze Czarne.

Przeczytaj: Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii: Rosja chce wykorzystać kryzys żywnościowych do celów politycznych

Zobacz także: Brytyjska marynarka może eskortować ukraińskie statki ze zbożem

Jak informowaliśmy, w czwartek agencja Reuters podała, powołując się na anonimowego, wysokiego rangą urzędnika tureckiego rządu, że Turcja prowadzi negocjacje z Rosją i Ukrainą w sprawie otwarcia specjalnego korytarza przez Cieśninę Bosfor, dla eksportu ukraińskiego zboża. Należące do Ukrainy porty nad Morzem Czarnym są od trzech miesięcy blokowane z powodu rosyjskiej inwazji. W ten sposób, utknęło tam ponad 20 mln ton zboża.

Tydzień temu minister rolnictwa i wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiedział, że Polska pomoże Ukrainie eksportować zboże. „Szlaki komunikacyjne, które mogłyby stanowić alternatywę dla zablokowanych portów Morza Czarnego, prowadzą przez Polskę, jej porty morskie, przez inne kraje europejskie” – oświadczył wicepremier.

Przeczytaj: Morawiecki: Będziemy „hubem gospodarczym” dla Ukrainy. Pomożemy w eksporcie zboża

Zobacz także: Zełenski: 22 mln ton żywności zostało zablokowanych w ukraińskich portach

Reuters / eurointegration.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply