Rosja wysyła haubice Akacja na Białoruś

Rosja wysłała na Białoruś samobieżne haubice 2S3M Akacja po remoncie – podało w czwartek biuro prasowe koncernu obronnego Uralwagonzawod (część państwowego koncernu technologicznego Rostiech).

Jak przekazała agencja prasowa Tass, Rosja wysłała na Białoruś samobieżne haubice 2S3M Akacja po remoncie – podało w czwartek biuro prasowe koncernu obronnego Uralwagonzawod (część państwowego koncernu technologicznego Rostiech).

„W ramach realizacji dwóch kontraktów z 2022 r. Uraltransmasz [w ramach Uralwagonzawodu] wysłał do Republiki Białoruś samobieżne haubice 2S3M Akacja po ich remoncie” – podało biuro prasowe w komunikacie.

Podano, że Uraltransmasz przeprowadza poważne naprawy dział 2S3M i modernizuje haubice Akacja do poziomu 2S3M.

„Pojazd ma ulepszone środki komunikacji, większą szybkostrzelność i większy ładunek amunicji, podczas gdy importowane komponenty zostały całkowicie wymienione” – cytuje biuro prasowe Dmitrija Semizorowa, dyrektora generalnego Uraltransmasz.

Haubice 2S3 Akacja zostały przyjęte do służby w 1972 roku. W 1975 roku zostały zmodernizowane do poziomu 2S3M. Haubice 152mm Akatsiya są przeznaczone do tłumienia i eliminowania siły roboczej wroga, baterii artylerii i moździerzy, systemów rakietowych, czołgów, siły ognia, stanowisk dowodzenia i taktycznej broni jądrowej.

Według czwartkowych informacji opublikowanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, utrzymuje się groźba nalotów rakietowych i powietrznych z terytorium Białorusi.

„Na kierunkach Wołyń i Polesie główne wysiłki Sił Zbrojnych Białorusi skupiają się na wzmocnieniu środków ochrony granicy państwowej. Jednocześnie eksploatowane są drogi leśne, obwodnice i mosty na terenach przygranicznych z naszym państwem . Z terytorium Białorusi nadal istnieje zagrożenie rakietowe i powietrzne nieprzyjaciela” – napisano w komunikacie.

Wcześniej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że Rosjanie rozmieścili dywizję systemów rakiet balistycznych krótkiego zasięgu  Iskander-M w obwodzie brzeskim na Białorusi w odległości do 50 km od granicy z Ukrainą.

“Rośnie zagrożenie atakami rakietowymi i lotniczymi na ukraińskie obiekty wystrzeliwane z terytorium Republiki Białorusi” – czytamy w raporcie.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply