Polskie samobieżne haubice "Krab" już z powodzeniem pracują na froncie - poinformował w piątek na swoim Facebooku Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny. (więcej…)

W celu omówienia współpracy przemysłowej siedzibę Polskiej Grupy Zbrojeniowej odwiedziła delegacja z Korei Południowej. Prezes Hanwha Defense przekazał, że w przypadku BWP AS-21 Redback zacieśnienie współpracy przemysłowej obejmuje integrację polskiej wieży ZSSW-30 na platformie Redback, ale także potencjalne ustanowienie w Polsce linii produkcyjnej tego BWP i wspólną sprzedaż nowego wozu na rynki trzecie.

"Gościliśmy w PGZ oficjalną delegację pod przewodnictwem ministra Il Sunga. Tematem rozmów były kluczowe obszary współpracy przemysłowej w zakresie przyszłych wspólnych przedsięwzięć. Razem z DAPA pracujemy nad jak najlepszą ofertą dla Wojska Polskiego" - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa na Twitterze.

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Rumanii

Premier Bułgarii Kirił Petkow oświadczył 1 lipca, że ​​nie zmieni decyzji o wydaleniu 70 rosyjskich dyplomatów i urzędników. Odrzucił tym samym ultimatum Moskwy.

Petkow poinformował we wtorek o decyzji o wydaleniu z bułgarskiego terytorium 70 rosyjskich dyplomatów.

Według szefa bułgarskiego rządu, duża część pracowników ambasady Rosji pod przykrywką działalności dyplomatycznej, faktycznie pracowała dla wywiadu. Petkow nie sprecyzował, jakie dokładniej elementy ich działalności sprawiły, że zdecydowano się wyrzucić ich z kraju. Zasłaniał się twierdzeniem, że są to informacje poufne.

Współpracująca z Rosjanami administracja obwodu chersońskiego będzie wypłacać emerytury w rosyjskiej walucie.

Rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że w czwartek funkcjonowanie wznowił Fundusz Emerytalny obwodu chersońskiego. Regionten już od pierwszego okresu inwazji rosyjskiej na Ukrainę znajduje się pod kontrolą Moskwy.

Jeszcze w środę wiceszefowa regionalnych struktur współpracujących z Rosjanami Jakaterina Gubariowa ogłosiła, że podlegający jej chersoński Fundusz Emerytalny przeliczy świadczenia emerytalne regionu na ruble opierając się na danych zgromadzonych w czasie dotychczasowego funkcjonowania w ramach struktur państwa ukraińskiego.

Kultura gotowania barszczu ukraińskiego została w piątek wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagającego pilnej ochrony - podała w komunikacie Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).

Jak stwierdzono, barszcz ukraiński to narodowa wersja zupy spożywanej w kilku krajach regionu. "Jest integralną częścią ukraińskiego życia rodzinnego i społecznego. Poświęcone są mu festiwale i wydarzenia kulturalne" - czytamy.

Barszcz ukraiński został wpisany w 2020 roku krajową listę elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Decyzja o jego wpisaniu na listę światową miała zapaść do 2023 roku, ale w związku z wojną na Ukrainą UNESCO zgodziło się przyspieszenie rozpatrzenia ukraińskiego wniosku.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 10 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
1%