W czwartek Parlament Europejski poparł roczne zawieszenie ceł importowych UE na wszystkie towary eksportowane przez Ukrainę – czytamy w komunikacie biura prasowego PE.

Jak poinformowało biuro prasowe PE, w czwartek Parlament Europejski poparł roczne zawieszenie ceł importowych UE na wszystkie towary eksportowane przez Ukrainę.

Zmiana została zatwierdzona 515 głosami, przy 32 przeciw i 11 wstrzymujących się. Procedura wprowadzenia tych środków została przyspieszona. W pełni zniosą one cła przywozowe na produkty przemysłowe, cła przywozowe na owoce i warzywa, a także cła antydumpingowe i środki ochronne na import stali na okres jednego roku.

Zobacz też: Europarlament wezwał do nałożenia sankcji na Gerharda Schrödera

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„W obliczu rosyjskiej agresji Ukraina walczy nie tylko o swoją wolność i bezpieczeństwo, ale także o wolność i bezpieczeństwo całej Europy. Dlatego musimy wspierać Ukrainę na wszystkich szczeblach, wykorzystując wszelkie dostępne nam narzędzia: nie tylko broń i sankcje, ale także naszą siłę handlową. Udzielanie Ukrainie wsparcia, którego potrzebuje, aby się bronić, nie kończy się na polu bitwy; obejmuje ono również zapewnienie, że gospodarka Ukrainy pozostanie prężna i konkurencyjna. Dziś musimy pokazać, że nasze wsparcie dla Ukrainy jest absolutne, niewzruszone i nieodwracalne, wdrażając te bezprecedensowe środki liberalizacji handlu. Sława Ukrainie!” – powiedziała Sandra Kalniete (EPP, LV), odpowiedzialna za sprawozdania na temat Ukrainy.

Zobacz też: Polska wyśle na Ukrainę 25 tys. ton benzyny

Stosunki między UE a Ukrainą reguluje układ stowarzyszeniowy. Głęboka i kompleksowa strefa wolnego handlu, której dotyczy umowa, od 2016 roku zapewnia ukraińskim przedsiębiorcom preferencyjny dostęp do rynku UE. UE jest najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy, na którego przypada ponad 40% całkowitego handlu towarami w 2021 roku. Z kolei Ukraina reprezentuje około 1,2% całego handlu UE.

Zobacz też: KE przeznaczy 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz