Gazprom nie zapłacił Ukrainie za tranzyt swojego gazu. Szef ukraińskiego Naftogazu zapowiedział, że firma pozwie Gazprom do sądu.

Szef Naftogazu Juri Witrenko przekazał w piątek, że firma nie dostała od Gazpromu zapłaty za tranzyt gazu do Europy za maj. Zapowiedział, że sprawa trafi do arbitrażu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Nie otrzymaliśmy pieniędzy na kolejny miesiąc” – podkreślił Witrenko, cytowany przez nadawcę Suspline.

Przypomniał, że Rosja zarabia na eksporcie gazu od 500 mln euro do 1 miliarda euro dziennie.

Informowaliśmy, że w sobotę Rosja wstrzymała dostawy gazu ziemnego do Finlandii. Gazprom Export zażądał, aby kraje europejskie płaciły za dostawy rosyjskiego gazu w rublach z powodu sankcji nałożonych w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, ale Finlandia odmówiła. Za odmowę spełnienia tego warunku Gazprom wstrzymał wcześniej dostawy surowca dla Polski i Bułgarii.

Przypomnijmy, że w czwartek państwa członkowskie UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. To odpowiedź na zagrożenie niedoborów gazu, wynikające z agresji Rosji na Ukrainę i wstrzymywanie dostaw gazu przez Rosję.

Nowe regulacje narzucą na państwa członkowskie obowiązek wypełniania magazynów gazu do określonego poziomu. Dodatkowo, powinno się to odbywać w ramach dywersyfikacji dostaw, tak, żeby eliminować zależność od jednego dostawcy – zwłaszcza, gdy zależność ta zagraża bezpieczeństwu energetycznemu państw członkowskich UE albo całej Unii.

suspilne.media / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz