30 czerwca 2021 r. Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 6 oskarżonym, w tym Bartłomiejowi M., w sprawie działania na szkodę Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. oraz powoływania się na wpływy w Ministerstwie Obrony Narodowej. Czyny objęte aktem oskarżenia dotyczą zdarzeń z lat 2016-2018 – poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne w środę. Przestępstwo niegospodarności, które zarzuca się Bartłomiejowi M., Radosławowi O., Robertowi Sz. i Robertowi K. jest zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Bartłomiej M. został oskarżony o przekroczenie uprawnień jako funkcjonariusz publiczny poprzez działanie na szkodę Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Zarzucane mu czyny mają związek z zawieraniem umów niekorzystnych dla ww. spółki, dotyczących m.in. organizacji koncertu, fikcyjnych usług szkoleniowych czy też organizacji targów obronnych – podkreślono w komunikacie.

CBA informuje, że Bartłomiej M. działając wspólnie i w porozumieniu z Agnieszką M. – byłą Zastępcą Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w MON – doprowadził do wyrządzenia Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A. szkody w wysokości około 1,2 mln zł.

Akt oskarżenia przeciwko Bartłomiejowi M. obejmuje także wywoływanie przekonania o  wpływach w MON i podjęcie się załatwienia sprawy organizacji wystawy w komercyjnym centrum wystawienniczym oraz uzyskania w zamian korzyści majątkowej w kwocie ponad 55 000 zł. W tym wątku Bartłomiejowi M. zarzucono działanie wspólnie i w porozumieniu z byłym posłem na Sejm RP Mariuszem K., który z popełnionego przestępstwa osiągnął dla siebie korzyść majątkową w kwocie około 35 tys. zł.

Ponadto, Agnieszka M. została oskarżona o przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego w związku z organizacją wystawy militarnej, mającej odbyć się pod patronatem MON.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Wśród oskarżonych znaleźli się również były członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Radosław O. oraz byli pracownicy spółki: Robert Sz. pełniący funkcję Dyrektora Wykonawczego i Robert K. – były Dyrektor Biura Marketingu. Jak ustalono, oskarżeni w związku z zawarciem niekorzystnych kontraktów, wyrządzili spółce szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, w łącznej wysokości ponad 3,3 mln zł” – informuje CBA.

Przestępstwo niegospodarności, które zarzuca się Bartłomiejowi M., Radosławowi O., Robertowi Sz. i Robertowi K. jest zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. Za czyny zarzucane Agnieszce M. i Mariuszowi K. grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w styczniu funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali sześć osób w śledztwie dotyczącym doprowadzenia Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości i sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej. Wśród zatrzymanych był były szef gabinetu politycznego MON i były rzecznik prasowy MON z czasów Antoniego Macierewicza Bartłomiej M., były członek zarządu spółki PGZ S.A. W czerwcu 2019 roku Bartłomiej M. opuścił areszt.

Czytaj także: CBA zatrzymało byłego wiceministra rządów PO w związku z aferą hazardową

cba.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz