Według wiceministra sprawiedliwości Partyka Jakiego zatrzymanym przez CBA urzędnikiem jest Jacek Kapica.

Agenci Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali w czwartek w Warszawie byłego wiceministra finansów w latach 2008-2015 i jednocześnie byłego Szefa Służby Celnej. – podało w komunikacie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak ujawnił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, chodzi o Jacka Kapicę a zatrzymanie ma związek z tzw. aferą hazardową.

Zatrzymany zostanie przewieziony do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, gdzie zostaną mu przedstawione zarzuty. Trwa przeszukanie w mieszkaniu zatrzymanego. Jak podaje CBA, czynności w tej sprawie są wykonywane w ramach podjętego na nowo śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku, która współpracuje z Delegaturą CBA w Białymstoku.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki potwierdził, że zatrzymanym jest Jacek Kapica.”To pokazuje, że tak, jak prokuratura Zbigniewa Ziobro poważnie podeszła do przestępstw VAT-owskich – przygotowaliśmy specjalne przepisy, wprowadziliśmy nowe praktyki i uchroniliśmy skarb państwa przed wyciekiem dziesiątek miliardów złotych, tak tutaj chodzi o kwotę ponad 20 miliardów złotych, które miały wypłynąć w wyniku afery hazardowej” – powiedział Jaki w radiu RMF FM. Jego zdaniem w tej sprawie prokuratorzy „mają już zebrany bardzo dobry materiał”.

W związku z zatrzymaniem Kapicy PAP przypomniała, że Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku prowadziła śledztwo w sprawie automatów do gier dających tzw. niskie wygrane, które nielegalnie można było przeprogramować tak, aby dawały wyższe wygrane. W październiku 2014 roku pojawiły się informacje medialne o postawieniu Kapicy zarzutów niedopełnienia obowiązków w tej sprawie, ale według TVN24 do postawienia zarzutów ostatecznie nie doszło, ponieważ w drodze nadzoru służbowego śledztwo przeniesiono do Poznania. W marcu 2017 roku śledztwo to umorzono, po czym je wznowiono. Sprawa znowu trafiła do Białegostoku, tym razem do Prokuratury Okręgowej. Jak podaje CBA, w ramach tego śledztwa w lutym br. funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku wspólnie z prokuraturą zabezpieczyli dokumentację z siedziby Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. Równolegle przesłuchano w charakterze świadków funkcjonariuszy Służby Celnej, w tym byłą Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ministerstwo Finansów chce większej kontroli nad hazardem

Kresy.pl / CBA / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  UczSieHistorii :

  Za czasów PO-PSL państwo naprawdę istniało teoretycznie, jakim trzeba być tworem natury aby zaprzedawać własny kraj tylko po to aby sobie kupić nowy samochód czy pochwalić się przed koleżkami nowy zegarkiem za kilkadziesiąt tysięcy. I te „elitki” w garniturach uważają się za poważnych ludzi tak naprawdę oni nawet do czyszczenia zarzyganych kibli się nie nadają.

 2. Avatar
  MJD9 :

  A co z aferą „Skoków”? Bo coś cicho o tym, a to jak wszędzie słyszę, afera co najmniej kilkakroć większa niż hazardowa i „Amber Gold” razem wzięte. I podobnież umoczeni są dosłownie wszyscy z każdej wierchuszki, tamtej siamtej i owantej. Co to, brakuje miejsca w więzieniach na dożywotnie wyroki dla raptem kilku tysięcy bardzo poważnych aferzystów, czy jak?
  A co z aferą FOZZ-u, która podobnież trwa sobie w najlepsze..
  No i co z aferą gigantycznej piramidy finansowej zwanej ZUS-em. Toż Amber Gold przynajmniej był dobrowolny, jak kto nie chciał to nie musiał. A w ZUS-ie który jest największą na świecie piramidą finansową udział jest przymusowy.
  A co z aferą przymusowych dla rdzennych Polaków szczepień depopulacyjnych jakimś syfem??
  A co z afera GMO na terenie Polski?
  A co z aferą pryskania Polaków w Polsce jakimś syfem non stop dzień i noc z nieoznakowanych samolocików?
  A co z aferą sprzedaży wszelkich polskich ujęć wody, co jest jednym z największych skandali złodziejskich w ostatnim stuleciu?
  A co z aferą kolosalnie nierównego prawniczo traktowania dosłownie na każdym kroku Polaków w Polsce w stosunku do gości??

  A co z aferą wysyłania miesiąc w miesiąc gigantycznej ilości – nigdzie nie można się dowiedzieć ile i nikt już tego nie wie – pieniędzy do Izraela i do Rosji pod pozorem jakichś „emerytur dla poszkodowanych” ofiar prześladowań na obszarze Polski?

  A co z największą aferą od początku istnienia Polski: aferą polegająca na tym, że – jak jednomyślnie uchwalił „sejm-w-Polsce”, bo przecież to jest polski sejm – aby zakupić ziemię w Polsce trzeba wylegitymować się, że się nie jest /nie jest !!/ rdzennym Polakiem. Rdzenny Polak zgłosiwszy chęć zakupu ziemi w Polsce dostanie urzędową odmowę i dobrze jeszcze jak mu pozwolą swobodnie ujść ze zdrowiem /mogą dać cynk rzekomym „służbom” i te zachęcą go do opłaty za ochronę, a jak odmówi, no to pouczą, że ma cenne zdrówko i ma rodzinę która też ma cenne zdrówko i jeszcze cenniejsze życie, które przecież należy chronić, a to dużo kosztuje…”/.

  Można by tych afer wymieniać jeszcze wiele, ale pozostanę na tej ostatniej największej aferze antypolskiej.