Ministerstwo Finansów skierowało projekt ustawy hazardowej do notyfikacji w Komisji Europejskiej. W informacji zwrotnej Komisja podała, że odpowiedź zostanie przekazana do 31 października.

Resort chciałby, aby po wakacjach z projektem zapoznał się Sejm. Według kierownictwa ministerstwa jest szansa na to, by ustawa zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Rząd PiS chce uporządkować obszar gier hazardowych, który jak wskazują politycy był w naszym kraju zaniedbany wskutek działań koalicji rządzącej PO- PSL.

Projekt nowelizacji ustawy wprowadza silną kontrolę państwa w obszarze gier na automatach. Prawo do oferowania gier na automatach poza kasynami ma być kontrolowane przez państwo. Ma też doprowadzić do zmniejszenia “szarej strefy” w grach hazardowych.

Problem jest poważny dobrze, że Ministerstwo Finansów przygotowuje odpowiednie rozwiązania ustawowe – mówi poseł Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów.

– Poprzednie działania w zakresie walki z hazardem, czy też utylizowania hazardu, ustawy okazały się wielkim niewypałem niektórzy wręcz twierdzą, że tworzyły patologiczną sytuacje, choćby w sprawie jednorękich bandytów, tzw. automatów do gier. Chodzi o to, by przede wszystkim legalizować pewne rodzaje działalności i żeby ta działalność hazardowa przynosiła korzyść skarbowi państwa, wszystkim obywatelom, a nie tylko podmiotom zagranicznym, bo przecież dzisiaj ten hazard on-line na portalach, jest głównie realizowany na zagranicznych nośnikach. Zobaczymy jaki będzie ostateczny kształt wtedy, kiedy będziemy mogli się zapoznać –mówi Janusz Szewczak.

Dzięki nowelizacji Ministerstwo Finansów spodziewa się wpływów do budżetu w wysokości 1,5 mld zł rocznie. Obecnie obowiązuje w Polsce ustawa przyjęta po wybuchu tzw. afery hazardowej jesienią 2009 r. Zakłada ona m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami.

RIRM/KRESY.PL

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply