Jeśli spełnią się prognozy przedstawione przez Alejandro Macarróna, dyrektora Fundacji Odrodzenia Demograficznego, 40% młodych Hiszpanów nie będzie miało dzieci, a połowa nie będzie miała wnuków.

Jak przekazał w piątek portal Niedziela, jeśli spełnią się prognozy przedstawione przez Alejandro Macarróna, dyrektora Fundacji Odrodzenia Demograficznego, 40% młodych Hiszpanów nie będzie miało dzieci, a połowa nie będzie miała wnuków.

W 2020 roku hiszpańskim matkom urodziło się 244 000 dzieci, prawie połowa z 419 000 noworodków odnotowanych w 1939 roku, kiedy Hiszpania liczyła tylko 25 i pół miliona mieszkańców.

Najczęściej powracającym problemem przywoływanym przez prelegentów forum ds. demografii było wskazanie społecznego kryzysu wartości jako głównej przyczyny tej demograficznej zmiany. W tym duchu były minister spraw wewnętrznych Jaime Mayor Oreja zwrócił uwagę, że jego pokolenie nie wiedziało, jak przekazać hierarchię wartości i kultury swoim potomkom. Ponadto ubolewał, że politycy zostali inżynierami społecznymi.

Głos zabrała również zastępca burmistrza Madrytu, Begoña Villacís, która ostrzegała przed niebezpieczeństwem, jakie niesie niechciana samotność, zwłaszcza osób starszych: „Będziemy długo żyć, ale jak będziemy żyć” – ostrzegła.

Tę rzeczywistość przełożył na liczby Óscar Arce, dyrektor generalny ds. ekonomii i statystyki Banku Hiszpanii. Wyjaśnił, że w 2040 r. współczynnik obciążenia demograficznego przekroczy 50%. Opowyżej 65. roku życia będzie tyle, co połowa ludności w wieku 14-64 lat.  Wskazał, że wyzwania nie będą dotyczyć tylko emerytur. Starzejąca się populacja jest zwykle mniej zdigitalizowana, co jest sprzeczne z globalnym trendem.

Carmen Fernández, dyrektor Instytutu Studiów nad Rodziną CEU, zwróciła uwagę na potrzebę stworzenia środowiska społecznego, które ukazuje wielkość rodziny. W tym samym duchu Pedro Herrero, dyrektor Public, powiedział, że dzisiejsza obrona rodziny jest kontrkulturowa i że „musimy uczynić matki rewolucyjnym podmiotem, aby zmienić hierarchię wartości”.

Zobacz też: Hiszpania: Madryt: Wielotysięczny protest przeciwko planom ułaskawienia separatystów

Kresy.pl/Niedziela

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz