Tysiące osób protestowało w niedzielę w centrum Madrytu przeciwko planowanemu przez hiszpański rząd ułaskawieniu dziewięciu separatystycznych polityków z Katalonii, których w 2019 r. Sąd Najwyższy skazał za organizację referendum niepodległościowego w tym regionie.

Uczestnicy protestu przybyli na manifestację z flagami kraju lub chustami w barwach narodowych. Skandowano hasła sprzeciwu wobec planowanego ułaskawienia separatystów. Wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla gazety La Vanguardia wyraźnie dała do zrozumienia, że ułaskawienie katalońskich separatystów jest „bliskie” – podaje agencja „Reuters”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2037.49 PLN    (9.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Krajowa policja twierdzi, że w proteście wzięło udział 25 tys. osób, a policja miejska Madrytu szacuje liczbę uczestników wydarzenia na 126 tys. – informuje PAP.

Według sondażu opublikowanego w niedzielę przez portal niusdiario.es około 63 proc. Hiszpanów sprzeciwia się ułaskawieniu, podczas gdy około 25 proc. je popiera. Brak zdania we wspomnianej kwestii deklaruje 6 proc. ankietowanych – zwraca uwagę „Reuters”.

W 2019 r. Sąd Najwyższy Hiszpanii skazał dziewięciu polityków katalońskich na kary od 9 do 13 lat więzienia za zorganizowanie dwa lata wcześniej referendum niepodległościowego w tym regionie. Plebiscyt z 1 października 2017 r. odbył się bez zgody hiszpańskich władz, a rząd Hiszpanii skierował do Katalonii siły policyjne, aby uniemożliwić przeprowadzenie tego głosowania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Hiszpania: katalońscy separatyści planowali atak z wykorzystaniem ładunków wybuchowych. Chcieli ogłosić niepodległość

reuters.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz