Były urzędnik, specjalista ds. funduszy europejskich w ministerstwach gospodarki i energii został skazany na 3 lata więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji i współpracę z rosyjskim wywiadem. Wyrok nie jest prawomocny.

Marek W., były urzędnik w resorcie gospodarki, a później energii, został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w marcu 2018 roku, pół roku później skierowano do sądu akt oskarżenia ws. szpiegostwa na rzecz Rosji. W piątek sekcja prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie poinformowała, że W. został nieprawomocnie uznany za winnego czynnego udziału w antypolskich działaniach rosyjskiego wywiadu wojskowego, w okresie od marca 2015 r. do stycznia 2016 r.

Oskarżony był m.in. głównym specjalistą w Departamencie Funduszy Europejskich w resortach gospodarki i energii i mając dostęp do wrażliwych informacji z sektorów energetyki i funduszy europejskich kilkakrotnie brał udział w spotkaniach operacyjnych inicjowanych przez rosyjski wywiad (GRU). Przekazywał Rosjanom swoją wiedzę; nieoficjalnie informowano, że kontaktował się z dwoma oficerami rosyjskiego wywiadu pracującymi pod przykryciem dyplomatycznym w ambasadzie FR w Warszawie. W ocenie sądu, była to działalność szpiegostwa. Według PAP oskarżony otrzymał karę 3 lat więzienia, choć groziła mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Na taki okres zakazano mu zajmowania stanowisk w administracji publicznej. Ponadto, na poczet kary zaliczono mu niemal roczny pobyt w areszcie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Wyrok, nieprawomocny, zapadł w marcu tego roku, ale dotąd nie informowano o tym. Sprawa toczyła się w trybie niejawnym. Według PAP strony wystąpiły o pisemne uzasadnienie wyroku. Takie działania zwykle oznaczają, że zamierza się złożyć apelację.

Według rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna, Marek W. „przekazywał stronie rosyjskiej informacje dot. bezpieczeństwa energetycznego” oraz „pomagał tworzyć charakterystyki osób zatrudnionych w resorcie, którymi interesowało się GRU”. Chodziło m.in. o planowane działania polskiego rządu ws. budowy gazociągu Nord Stream 2. Żaryn podkreślał, że W. zajmował się projektami strategicznymi dla infrastruktury energetycznej Polski, jak również pozyskiwaniem unijnych środków na rzecz programu dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji.

Czytaj także: Polak usłyszał w Rosji wysoki wyrok za szpiegostwo [+VIDEO/+FOTO]

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz