Rosyjskie media podają za Federalną Służbą Bezpieczeństwa informacje o skazaniu w Rosji za szpiegostwo obywatela Polski. Skazanym jest człowiek przedstawiający się jako Marian Radzajewski.

Informacje o skazaniu obywatela Polski za szpiegostwo w Rosji podaje za agencją informacyjną TASS portal Onet. Pisze o nim także agencja informacyjna RIA Nowosti. Proces odbywał się od 10 czerwca za zamkniętymi drzwiami ponieważ jego „materiały zawierają zeznania zawierające tajemnice państwowe”. Miejski Sąd Moskwy skazał Polaka na 14 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Polak został skazany za to, że „próbował organizować wywiezienie z Federacji Rosyjskiej do Polski produkcji o przeznaczeniu wojskowym, zawierającej informacje stanowiące tajemnicę państwową”. Radzajewski próbował pozyskać „części zestawu rakietowego S-300 w celu ich późniejszego nielegalnego wywiezienia do Polski”. FSB zatrzymała go „na gorącym uczynku” gdy przeprowadzał transakcję. RIA Nowosti informując o wyroku zamieściła też nagranie wykonane przez agentów rosyjskiego kontrwywiadu w czasie zatrzymania.

Na Facebooku bez trudu można znaleźć osobę nazywającą się Marian Radzajewski, której strona opatrzona jest zdjęciem bardzo podobnym do wizerunku człowieka pokazanego na nagraniu FSB. Radzajewski określa się na Facebooku jako właściciel firmy transportowej z Białegostoku. Zdjęcie zostało wykonane prawdopodobnie w Rosji, bo człowiek określający się jako Radzajewski pozuje na nim z osobami przebranymi za Lenina i Stalina. Na nagraniu widać, że Radzajewski został zatrzymany w pomieszczeniu przypominającym garaż. Miał przy sobie znaczną ilość gotówki, dolarów amerykańskich i rubli rosyjskich.

Postępowanie w sprawie Radzajewskiego prowadził wydział FSB w Moskwie i obwodzie moskiewskim, co sugeruje, że właśnie tam operował skazany Polak. FSB twierdzi, że „w trakcie śledztwa potwierdzono, że Radzajewski działał w interesach polskiej organizacji będącej wiodącym dostawcą dla narodowych [polskich] sił zbrojnych i służb specjalnych”.

Czytaj także: Norwedzy twierdzą, że napotkali walenia-szpiega [+VIDEO]

ria.ru/rbc.ru/onet.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Tutejszym
  Tutejszym :

  Jest szansa że siedzieć nie będzie?
  Szpieg Rosji w Polsce już dostał wyrok.
  Jak będzie trzeba to będzie dla ruskich dokładka?
  Wysokość wyroków w Polsce wskazuje na rosyjską metodę „na wyrwę”.
  Aresztowali przypadkowego, niewinnego Polaka?,
  w zamian wymienią Rosjanie na swoich, operacyjnych funkcjonariuszy.
  Minie fala zainteresowania, wtedy reszta „sama się zrobi”?