Rok po głośnym napadzie grupy młodych Ukraińców na Romów we Lwowie, w wyniku którego zginął Rom a kilku innych odniosło obrażenia, kanał Hromadskie sprawdził, na jakim etapie znajduje się śledztwo i sprawa sądowa dotycząca tego przestępstwa. Okazało się, że ukraińscy śledczy nie dopatrzyli się nacjonalizmu czy rasizmu u podstaw pogromu, pomimo tego, iż został on dokonany przez członków neonazistowskiej organizacji.

Jak ustaliła dziennikarka Hromadskiego Tetiana Bezruk, śledczy sprawdzali wersję przestępstwa z nienawiści, lecz nie znaleźli na to dowodów.

„W trakcie przedsądowego dochodzenia nie znaleziono jakichkolwiek dowodów obecności jakiegokolwiek rasizmu czy nacjonalizmu w działaniach oskarżonych” – stwierdził zastępca naczelnika wydziału ds. nieletnich prokuratury obwodu lwowskiego Jurij Matłach.

Ze słów śledczego wynika, że ugrupowania „Trzeźwa i zła młodzież”, którego członkowie dokonali pogromu, nie należy traktować jak organizacji przestępczej, ponieważ nie ma w niej podziału ról na wykonawców, współpracowników i osoby podburzające.

Zdaniem adwokata poszkodowanych Dmytra Szwecia państwo ukrywa w ten sposób problem przestępstw na gruncie nienawiści rasowej, narodowej i religijnej. Według niego wyroków dotyczących takich przestępstw na Ukrainie niemal nie ma.

W marcu br. lwowski sąd rozpoczął proces 14 osób zaangażowanych w dokonanie napadu na obozowisko Romów na ulicy Truskawieckiej w czerwcu ub. roku. Trzem osobom zarzucono dokonanie umyślnego zabójstwa, pozostali są oskarżeni o chuligaństwo. Na ostatnim posiedzeniu w maju br. rozpoczęto przesłuchania oskarżonych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że od kwietnia 2018 r. na Ukrainie doszło do pięciu napadów na obozowiska Romów. Pierwsze cztery napady – 22. kwietnia 2018 r. w Kijowie, 23. maja w obwodzie tarnopolskim, 7. maja ponownie w Kijowie oraz 9 maja w obwodzie lwowskim – były bezkrwawe. Podczas nich niszczono jedynie mienie Romów i wyganiano ich z obozowisk. W wyniku ostatniego napadu, który miał miejsce we Lwowie na ulicy Truskawieckiej w nocy na 24. czerwca 2018 r., od ciosów noża zginął 23-letni Rom a trzech innych zostało rannych, w tym 10-letnie dziecko. Sprawcami tego napadu okazali się uczniowie trzech lwowskich szkół, wszyscy niepełnoletni. Organizatorem pogromu był 20-latek. Portal Zaxid.net informował, że sprawcy należeli do nieformalnej organizacji „Trzeźwa i zła młodzież” używającej symboliki neonazistowskiego ruchemu Misanthropic Division.

Kresy.pl / Hromadske
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz