2 maja: Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą

2 maja, obok Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony 2 maja został ustanowiony w 2002 roku przez Sejm RP z inicjatywy Senatu – w „dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność oraz przywiązanie do polskości, a także pomoc Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach.”

W Warszawie obchody rozpoczyna uroczyste podniesienie Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy. Prezydent wręczy też awanse na pierwszy stopień generalski czterem oficerom Wojska Polskiego.

 

Po południu na dziedzińcu Belwederu prezydent Duda wręczy narodowe flagi przedstawicielom różnych organizacji, instytucji, działającym w Polsce, a także za granicą. Głowa państwa wręczy również odznaczenia państwowe. W uroczystościach w Belwederze, oprócz prezydenta, wezmą też udział m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Z kolei wieczorem w Pułtusku Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” przyzna nagrodę Polonii im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego za szczególne zasługi dla Polonii i Polaków z zagranicy i istotny wkład w budowanie wspólnoty jednoczącej wszystkich Polaków, niezależnie od miejsca zamieszkania. Według szacunków „Wspólnoty Polskiej”, liczebność Polonii i Polaków poza granicami to ok. 20 mln osób.

Według danych MSZ, między 18-20 milionów Polaków żyje poza granicami kraju – ok. 12,5 mln w Ameryce Północnej i Południowej, 4,3 mln w Europie Zachodniej oraz 1,5 mln w Europie Wschodniej. Największa polska diaspora znajduje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2012 roku polskie pochodzenie zadeklarowało ponad 9,6 mln osób. Na Kresach Wschodnich RP, według oficjalnych danych, mieszka ponad 680 tys. Polaków: ponad 144 tys. na Ukrainie, ponad 294 tys. na Białorusi, ponad 200 tys. na Litwie i blisko 45 tys. na Łotwie. Ponadto, 73 tys. Polaków mieszka w Rosji, a 34 tys. w Kazachstanie (szacuje się, że liczba osób polskiego pochodzenia w tym kraju to ponad 100 tys., a w Rosji – nawet ponad 300 tys.). Generalnie, w siedmiu państwach na wschodzie, w których występują najliczniejsze polskie skupiska, mieszka według lokalnych danych prawie 800 tys. Polaków.

Przeczytaj: Wilno: 4 maja kolejna parada polskości

PAP / RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply