2 maja: Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą

2 maja, obok Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony 2 maja został ustanowiony w 2002 roku przez Sejm RP z inicjatywy Senatu – w „dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność oraz przywiązanie do polskości, a także pomoc Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach.”

W Warszawie obchody rozpoczyna uroczyste podniesienie Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy. Prezydent wręczy też awanse na pierwszy stopień generalski czterem oficerom Wojska Polskiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Po południu na dziedzińcu Belwederu prezydent Duda wręczy narodowe flagi przedstawicielom różnych organizacji, instytucji, działającym w Polsce, a także za granicą. Głowa państwa wręczy również odznaczenia państwowe. W uroczystościach w Belwederze, oprócz prezydenta, wezmą też udział m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Z kolei wieczorem w Pułtusku Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” przyzna nagrodę Polonii im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego za szczególne zasługi dla Polonii i Polaków z zagranicy i istotny wkład w budowanie wspólnoty jednoczącej wszystkich Polaków, niezależnie od miejsca zamieszkania. Według szacunków „Wspólnoty Polskiej”, liczebność Polonii i Polaków poza granicami to ok. 20 mln osób.

Według danych MSZ, między 18-20 milionów Polaków żyje poza granicami kraju – ok. 12,5 mln w Ameryce Północnej i Południowej, 4,3 mln w Europie Zachodniej oraz 1,5 mln w Europie Wschodniej. Największa polska diaspora znajduje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2012 roku polskie pochodzenie zadeklarowało ponad 9,6 mln osób. Na Kresach Wschodnich RP, według oficjalnych danych, mieszka ponad 680 tys. Polaków: ponad 144 tys. na Ukrainie, ponad 294 tys. na Białorusi, ponad 200 tys. na Litwie i blisko 45 tys. na Łotwie. Ponadto, 73 tys. Polaków mieszka w Rosji, a 34 tys. w Kazachstanie (szacuje się, że liczba osób polskiego pochodzenia w tym kraju to ponad 100 tys., a w Rosji – nawet ponad 300 tys.). Generalnie, w siedmiu państwach na wschodzie, w których występują najliczniejsze polskie skupiska, mieszka według lokalnych danych prawie 800 tys. Polaków.

Przeczytaj: Wilno: 4 maja kolejna parada polskości

PAP / RIRM / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz