2 maja – Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Dziś, obok Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony 2 maja został ustanowiony w 2002 roku przez Sejm RP z inicjatywy Senatu – w „dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność oraz przywiązanie do polskości, a także pomoc Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach.”

Niedawno Sejm przyjął nowelę ustawy o repatriacji, którą w ubiegły czwartek podpisał prezydent RP. Ponadto, z inicjatywy Andrzeja Dudy w życie weszła ustawa o legitymacjach szkolnych, skierowana do uczniów polskich szkół za granicą.

Wiceszef MSZ Jan Dziedziczak zaznaczał, że nowa ustawa daje każdemu Polakowi, który przyjeżdża z azjatyckiej części ZSRR, możliwość zamieszkania tutaj na stałe i uzyskania opieki ze strony polskiego państwa.

PRZECZYTAJ: MŁODZI POLACY Z WILEŃSZCZYZNY WZYWAJĄ DO WYWIESZANIA BIAŁO-CZERWONYCH FLAG 2 I 3 MAJA [+VIDEO]

W obchodzonym dziś Dniu Polonii i Polaków za Granicą prezydent wręczy legitymacje szkolne uczniom polskiej szkoły w Londynie. Ustawa w tej sprawie została uchwalona z inicjatywy szefa państwa polskiego.

– Te legitymacje będą oficjalnym dokumentem państwa polskiego. Dokumentem, który będzie dawał im (dzieciom polonijnym – red.) dokładnie te same przywileje w Polsce, które mają dzieci uczące się w naszym kraju – wyjaśnił Dziedziczak. Ułatwienia dotyczą m.in. zniżek na wejścia do polskich muzeów czy parków narodowych oraz tańszych przejazdów pociągami i komunikacją miejską.

Czytaj także: WILNO POD FLAGĄ BIAŁO-CZERWONĄ [+FOTO]

Specjalne podziękowania dla Polonii i Polaków za granicą, z okazji dzisiejszego święta, wystosował również minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski:

– Z okazji dzisiejszego święta Polonii i Polaków za granicą dziękuję za Państwa oddanie sprawom Ojczyzny, za pielęgnowanie polskiego dziedzictwa, języka i kultury, a także promowanie pozytywnego wizerunku Polski na całym świecie. W imieniu moim i polskiej dyplomacji życzę Państwu także sukcesów zarówno w życiu osobistym, zawodowym i w sferze publicznej. Liczę, że nie tylko będziecie Państwo utrzymywać kontakty z naszym Krajem, ale także będziecie do niego powracać, gdyż nasze drzwi pozostają dla Państwa zawsze otwarte. Żywię też głęboką nadzieję na dalszą udaną współpracę na rzecz dobrego imienia Polski i jeszcze skuteczniejszego promowania dorobku Polaków poza granicami naszego kraju.

Przeczytaj także: WILNO: LITEWSKA POLICJA KAZAŁA USUNĄĆ BIAŁO-CZERWONĄ FLAGĘ

Według danych MSZ, między 18-20 milionów Polaków żyje poza granicami kraju – ok. 12,5 mln w Ameryce Północnej i Południowej, 4,3 mln w Europie Zachodniej oraz 1,5 mln w Europie Wschodniej. Największa polska diaspora znajduje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2012 roku polskie pochodzenie zadeklarowało ponad 9,6 mln osób. Na Kresach Wschodnich RP, według oficjalnych danych, mieszka ponad 680 tys. Polaków: ponad 144 tys. na Ukrainie, ponad 294 tys. na Białorusi, ponad 200 tys. na Litwie i blisko 45 tys. na Łotwie. Ponadto, 73 tys. Polaków mieszka w Rosji, a 34 tys. w Kazachstanie (szacuje się, że liczba osób polskiego pochodzenia w tym kraju to ponad 100 tys., a w Rosji – nawet ponad 300 tys.). Generalnie, w siedmiu państwach na wschodzie, w których występują najliczniejsze polskie skupiska, mieszka według lokalnych danych prawie 800 tys. Polaków.

RIRM / msz.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply