Akcja Wyborcza Polaków na Litwie rusza z ofensywą w parlamencie forsując projekty ustawy i rezolucji, które miałyby bronić praw Polaków Wileńszczyzny.

AWPL zgłosiła trzy projekty pod obrady parlamentu, które najpierw muszą być przedmiotem oceny Komitetu prawa i prawodządności – ustawę o mniejszościach narodowych, rezolucję o zrównaniu wynagrodzeń pedagogów kształcenia przedszkolnego i wczesnoszkolnego oraz nauczycieli oraz rezolucję o przywróceniu przedkryzysowego finansowania szkół mniejszości narodowych.

Litwa nie ma ustawy o mniejszościach narodowych od początku 2010 r. gdy przestało obowiązywać prawo jeszcze z 1991 r. Parlament litewski nie zgodził się wówczas na przedłużenie jej obowiązywania. Nowej ustawy nie uchwalił do tej pory. Parlamentarny Komitet prawa i praworządności zgłaszał początkowo pewne zastrzeżenia. Ostatecznie projekt AWPL został zarejesetrowany, tym samym będzie piątą propozycją w kwestii prawa dotyczącego mniejszości narodowych.

Komitet prawa i praworządności odrzucił natomiast projekt rezolucji o zrównaniu wynagrodzeń pedagogów kształcenia przedszkolnego i wczesnoszkolnego oraz nauczycieli od 1 stycznia 2016 roku. Mimo, iż posłanka AWPL Rita Tamašunienė argumentowała, że „Byłby to słuszny krok, który by zwiększył prestiż tej pracy, atrakcyjność tego zawodu, zwłaszcza w obecnej dobie przepełnionych przedszkoli. Przyjęcie dokumentu pozwoliłoby na częściowe zachowanie proporcji pomiędzy odpowiedzialnością i kwalifikacjami niezbędnymi do kształcenia małego dziecka a wynagrodzeniem za taką pracę” .

Polska partia zgłosiła także projekt rezolucji w sprawie przywrócenia z dniem 1 stycznia 2016 roku finansowania szkół mniejszości do poziomu sprzed kryzysu finansowego. „Szkoły ogólnokształcące na zasadzie koszyczka ucznia są finansowane już od 13 lat. W tym okresie wielkość koszyczka przypadająca na jednego ucznia ulegała zmianom. Do 2007 roku dla uczniów szkół mniejszości narodowych przyznawano dodatek w wysokości 10%. Od 1 stycznia 2007 roku, po tym, gdy w 2006 roku ostatecznie sfinalizowano reformę finansowania szkół ogólnokształcących, dla szkół mniejszości narodowych przyznawano dodatek w wysokości 21%. XV Rząd premiera A. Kubiliusa 1 września 2009 roku zmniejszył ten dodatek do 15%. W 2011 roku, gdy ujednolicono egzamin z języka litewskiego, dodatek zwiększono o 5%, a to ze względu na zwiększoną liczbę godzin języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych. Pieniędzy tych brakuje nie tylko na jakościowe nauczanie języka państwowego, ale też na zapewnienie całokształtu procesu edukacyjnego” – refereowała Tamašunienė. Także ta inicjatywa AWPL nie zyskała aprobaty Komitetu prawa i praworządności.

awpl.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply