W radzie miasta Wilna zasiądzie jeszcze jedna Polka

W związku z rezygnacją jednego z wileńskich radnych zastąpi go kolejna kandydatka z jego komitetu. Jest nią etniczna Polka Ewelina Dobrowolska.

Jak poinformował w środę portal Znad Wilii z mandatu radnego Wilna zrezygnował Renaldas Vaisbrodas z głównej siły rządzącej miastem – „Drużyna Remigijusa Šimašiusa: Za Wilno, z którego jesteśmy dumni” („R. Šimašiaus komanda Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės“). Šimašius jest już drugą kadencję merem Wilna. Ponieważ kolejną kandydatką na listach tego komitetu wyborczego z największą liczbą głosów preferencyjnych była Dobrowolska to własnie ona zajmie miejsce Vaisbrodasa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Dobrowolska zadeklarowała już, że w radzie miasta chce przede wszystkim reprezentować interesy mniejszości narodowych. Będzie w niej jedyną etniczną Polką spoza frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, która zresztą jest koalicjantem grupy Šimašiusa. Jak oceniła Dobrowolska samorząd jest miejscem „gdzie można bardzo wiele zdziałać dla mniejszości narodowych, nie rezygnując przy tym z działalności, którą uważam za bardzo ważną”.

Dobrowolska stała się znana jako prawnik Europejskiej Fundacji Praw Człowieka, która angażuje się w obronę praw obywateli Litwy należących do mniejszości narodowych. Fundacja oferowała między innymi nieodpłatną pomoc prawną cudzoziemcom i przedstawicielom społeczności mniejszościowych, którzy chcieli walczyć w sądach o oryginalny zapis swoich imion i nazwisk taki jaki występuje w ich językach ojczystych, a nie przy pomocy liter typowych dla języka litewskiego. Do tej pory, dzięki wsparciu pracowników Fundacji osoby domagające się takiego prawa wygrały w prawie 70 procesach.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Czytaj także: Polskie podręczniki już na Litwie

zw.lt/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz