Polska szkoła w Wilnie uzyskała status pełnej szkoły maturalnej

Szkoła im. Szymona Konarskiego otrzymała od litewskiego Ministerstwa Oświaty i Nauki akredytację, która pozwoli jej nauczać dzieci od I do XII klasy.

Informację o zatwierdzeniu statusu Szkoły im. Szymona Konarskiego jak tak zwanego „długiego gimnazjum” podał w poniedziałek portal Znad Wilii. „Ministerstwo oświadczyło, że szkoła może być gimnazjum. Natomiast samorząd zezwolił na długie gimnazjum” – portal cytuje wypowiedź dyrektora placówki Walerego Jaglińskiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Informację tę potwierdziła dyrektorka Departamentu Oświaty, Kultury i Sportu wileńskiego urzędu miejskiego Alina Kowalewska – „Te szkoły będą mogły być długimi gimnazjami, to oznacza, że nauka będzie prowadzona od 1 do 12 klasy. To jest bardzo ważne dla rodziców, ponieważ dzieci będą się uczyły w jednym miejscu i bliżej domu”. Obok polskiej Szkoły im. Sz. Konarskiego status „długiego gimnazjum” przyznany został także prowadzącej nauczanie w języku rosyjskim wileńskiej Szkole im. Aleksandra Puszkina.

„Tu nie chodzi o sam status gimnazjum. Chodzi o możliwości, które daje rozwiązanie. Będziemy mogli skupić się na nauczaniu, na jakości nauczania, a nie na walce” – zadeklarował Jagliński, który zwrócił się także do rodziców uczęszczających do jego szkoły uczniów – „To będzie jeszcze większa gwarancja dla rodziców. Oczywiście jesteśmy im bardzo wdzięczni, że nam zaufali oddając dzieci do naszej szkoły, kiedy tych gwarancji nie było”.

Do polskiej Szkoły im. Sz. Konarskiego uczęszcza około 400 uczniów. Do rosyjskiej Szkoły im. A. Puszkina – około 900 uczniów. Obie szkoły, będące ważnymi placówkami edukacyjnymi dla dwóch społeczności mniejszościowych, walczyły o status pełnych szkół od 2017 r. Szkoła im. Sz. Konarskiego nie była jedyną polską szkołą Wilna, której działalność władze litewskie usiłowały ograniczać. Polacy stanowią 16,5% mieszkańców Wilna, a Rosjanie 12%.

Na Litwie mieszka 200 tys. Polaków, którzy mają do dyspozycji 60 szkół i filii szkół różnych szczebli w których językiem nauczania jest język polski. 36 to gimnazja czyli szkoły kończące się maturą.

zw.lt/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    wilenski :

    Ten niewątpliwy sukces to jest wynik wielkiej i wyrwałej pracy środowiska szkolnego, przy dużej pomocy AWPL-ZChR, ZPL, Macierzy Szkolnej, Forum Rodziców itp.
    Niestety byli też przeszkadzacze, głównie skupieni wokół radia Znad Wilii p. Okińczyca, którzy zniechęcali do walki o polskie szkoły i podawali fałszywe informacje np o rzekomo niskim poziomie nauczania w polskich szkołach.
    Ale liczy sie ostateczny dobry wynik tych zmagań.