Holenderski rząd sprzeciwia się planowi Komisji Europejskiej, która planuje sprowadzić do Unii Europejskiej większą liczbę imigrantów zarobkowych z Afryki Północnej.

W czwartek Tweede Kamer, izba niższa holenderskiego parlamentu, debatowała nad przedstawioną w kwietniu propozycją Komisji Europejskiej. Chodziło o plan Brukseli, dotyczący sprowadzenia do Europy pracowników z Afryki. Zdaniem KE, afrykańscy imigranci mieliby być planowo ściągani do krajów członkowskich Unii Europejskiej, „aby rozwiązać problem braku siły roboczej i przyciągnąć osoby o umiejętnościach i talentach, których potrzebuje UE”.

Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ przedstawiciel Rosji nie zgodził się z zarzutami, że jej wojna z Ukrainą wzmaga światowy kryzys żywnościowy.

Na całym świecie odnotowuje się szybki wzrost cen żywności oraz jej braki na rynkach. Wielu komentatorów wskazuje, że ma to związek między innymi z zablokowaniem wywozu płodów rolnych z Ukrainy, która przed wojną była jednym z czołowych eksporterów pszenicy czy roślin oleistych. Jednak w związku z wojną rosyjsko-ukraińską i efektywną blokadą przez rosyjską Flotę Czarnomorską głównego ukraińskiego portu w Odessie, Ukraińcy mają problem z logistyką eksportową. Choć strona ukraińska próbuje eksportować swoja dobra przez port rumuński, bułgarski, a także przez Polskę, konieczność kolejowego dostarczania do nich towarów tworzy "wąskie gardło" ograniczające tonaż wywozu z Ukrainy.

W nocy z soboty na niedzielę Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda przebywa na Ukrainie.  W planach wygłoszenie orędzia w Radzie Najwyższej w Kijowie. (więcej…)

Obecnie Ukrainy broni 700 tys. żołnierzy - oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraiński prezydent udzielił w sobotę wywiadu telewizyjnego.

Zełenski wyraził opinię, że z siłami, którymi Ukraina dysponowała na początku inwazji, kraj nie byłby w stanie powstrzymać Rosji. Przypomniał, że na początku roku podpisał dekret o zwiększeniu armii o kolejne 100 tysięcy. "Nawet to jednak nie zapewniłoby powstrzymania ataku Rosji na pełną skalę" - powiedział, cytowany przez agencję UNIAN. "Ukrainy broni obecnie 700 tys. żołnierzy. Widzą państwo wynik pracy 700 tys. walczących ludzi" - oświadczył.

"Uważam, że byliśmy nieźle przygotowani. (Rosjanie red.) Nie wiedzieli wielu rzeczy" - powiedział.

W Bukareszcie w czwartek doszło do spotkania pomiędzy ministrami spraw wewnętrznych Rumunii i Mołdawii, podczas którego omówiony został plan współpracy na wypadek pogorszenia się sytuacji na Ukrainie.

Lucian Bode (rumuńskie MSWiA) i Ana Revenco (mołdawskie MSWiA) podczas spotkania dokonali analizy aktualnego stanu bezpieczeństwa.

Omówiono także przygotowanie wspólnych scenariuszy roboczych na wypadek pogorszenia się sytuacji w strefie konfliktu i możliwości napływu nowej fali uchodźców.

Prezydent Wołodymyr Zełenski spodziewa się pozytywnej decyzji przedstawicieli resortów obrony ponad 40 krajów świata w sprawie dostarczania Ukrainie wieloprowadnicowych systemów artylerii rakietowej MLRS.

W sobotę z wizytą na Ukrainie przebywa premier Portugalii, Antonio Costa. Wystąpił w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. W jej trakcie Zełenski wyraził oczekiwanie, że podczas poniedziałkowego spotkania online ministrów obrony 40 państw świata zapadnie decyzja o dostarczaniu Ukrainie amerykańskich wieloprowadnicowych systemów artylerii rakietowej MLRS.

Pomóż nam dziś utrzymać nasze pozycje! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga fortu Kresy.pl
0%