Prawicowy publicysta Eric Zemmour ogłosił we wtorek, że zamierza wystartować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji.

Zemmour zapowiedział swój start w wyborach prezydenckich w nagraniu wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych.

„Przez długi czas zadowalałem się rolą dziennikarza… ale już nie ufam, że jakiś polityk będzie miał odwagę uratować kraj przed tragicznym losem, który go czeka” – mówił Zemmour w nagraniu wypełnionym obrazami przemocy na ulicach francuskich miast. „Dlatego zdecydowałem się kandydować w wyborach prezydenckich” - wyjaśniał.


Prezydent RP wydał postanowienie w sprawie zgody na pobyt komponentu Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz komponentu Sił Zbrojnych Republiki Estońskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. (więcej…)


Testy systemu 5G będzie prowadzić w Rosji konsorcjum trzech spółek telekomunikacyjnych: Megafon, Rostielekom i Wympiełkom.

Konsorcjum Nowyje Cyfrowyje Rieszenija zwróciło się to władz o przyznanie częstotliwości na jakich mogłoby ono przeprowadzić testy systemu 5G. Jak podała w środę agencja informacyjna Interfax Państwowa Komisja do Spraw Częstotliwości Radiowych (GKRCz) przyznała konsorcjum prawo do przeprowadzenia testów w paśmie 4400-4990 MHz.


Tureckie media poinformowały, że turecki koncern Turkish Aerospace Industries (TAI) sprzeda Kazachstanowi trzy drony uderzeniowe klasy MALE, TAI Anka.

Według informacji mediów tureckich sprzed tygodnia, negocjacje między TAI a Kazachstanem trwały już od pewnego czasu i w ich efekcie w październiku podpisano porozumienie.

Czytaj także: Kolejne kraje Azji Centralnej kupują tureckie drony Bayraktar TB2


Szef PO Donald Tusk podkreślił podczas swojego wystąpienia w Kijowie, że „Ukraina należy do europejskiej rodziny narodów” i powinna stać się członkiem UE. Zapewnił też, że polsko-ukraińska i europejska wspólnota nie da się podzielić. „Nie ma bezpiecznej i sprawiedliwej Europy bez niepodległej, suwerennej Ukrainy”.

W środę szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, były premier i były szef Rady Europejskiej, wziął udział w odbywającym się w Kijowie Forum Bezpieczeństwa. Wygłosił tam również przemówienie.


Sprawa nowych sankcji na Nord Stream 2 jest przedmiotem intensywnego sporu w Senacie. Opóźnia też przyjęcie budżetu obronnego USA. Źródła PAP wskazują, że to wynik presji na senatorów ze strony administracji Bidena, która "nie chce pogarszać stosunków z Niemcami" -  podał PAP we wtorek wieczorem.

W poniedziałek wieczorem spór w kwestii sankcji był powodem zablokowania zakończenia debaty i przejścia do głosowania nad budżetem obronnym (NDAA). Spór dotyczy głównie zgłoszonej przez Republikanów poprawki, która odbiera administracji prawo do odejścia od restrykcji oraz nakłada je na podmioty biorące udział w certyfikacji gazociągu. Demokraci w Senacie nie chcieli włączyć jej do pakietu głosowań, w związku z czym Republikanie - przy wsparciu kilku Demokratów - zablokowali dalsze przejście projektu. Źródła w Kongresie informują, że sprzeciw większości Demokratów był spowodowany presją ze strony administracji Bidena. Obawia się ona, że sankcje podważą porozumienie zawarte w lipcu z niemieckim rządem.

"Administracja nagle zdała sobie sprawę, że te sankcje mogą rzeczywiście zostać przyjęte i że Kongres jest gotowy to zrobić. Dotąd Biały Dom pozostawał z boku, bo nie doceniał naszej determinacji w tej sprawie" - PAP cytuje rozmówcę związanego z Demokratami. "Oni byli przekonani, że jeśli zawarli układ z Niemcami, to kończy temat, a Kongres ma siedzieć cicho" - dodał.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest