Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego i stowarzyszenie Konferencja Ambasadorów RP opublikowały pismo, w którym domagają się rozliczenia “kampanii reparacyjnej”
Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego i stowarzyszenie Konferencja Ambasadorów RP opublikowały pismo, w którym domagają się rozliczenia “Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945”. Organizacje uważają, że była partia rządząca budziła przy pomocy raportu “antyniemiecki resentyment”.
Zobacz też: Instytut Karskiego obarcza Niemcy odpowiedzialnością za blisko 60 tysięcy ofiar Rzezi Wołyńskiej
Organizacje apelują do rządu o utworzenie grantu, finansowanego ze środków przeznaczonych na działalność Instytutu Strat Wojennych, który zająłby się między innymi “krytyczną analizą” raportu.
Pieniądze z grantu przeznaczone miałyby być również na badanie regulacji prawnych odnoszącymi się do reparacji i odszkodowań ze strony niemieckiej, a także “zakresu i wysokości świadczeń ze strony niemieckiej, jakie otrzymała Polska w zakresie tzw. reparacji poczdamskich (w tym wartości przejętego przez Polskę prywatnego mienia niemieckiego), świadczeń na rzecz ofiar zbrodni nazistowskich oraz innego rodzaju rozliczeń finansowych związanych z agresją i okupacją niemiecką, problemu mienia pozostawionego przez ofiary Holocaustu (przejęte przez Polskę mienie „porzucone”), który stanowi istotny kontekst problemu”.
W dalszej części pisma czytamy, że raport miał charakter agitacji politycznej, skierowanej przede wszystkim dla konsolidacji własnego elektoratu wokół podsycania resentymentów antyniemieckich.
Należy zwrócić uwagę, że wśród partnerów Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się szereg niemieckich organizacji: Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Niemiecka Fundacja Badawcza, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży czy fundacja Volksvagen Stiftung.
Zobacz też: Wiceszef MSZ: kwestia reparacji wojennych od Niemiec nie powinna zostać zamknięta, trzeba ją poruszać
Kresy.pl






























