W sobotę 7 lutego w pobliżu wioski Gelumbe, niedaleko Beni-Oicha w prowincji Północne Kiwu na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga, doszło do kolejnej masakry ludności cywilnej. Według lokalnych źródeł liczba ofiar śmiertelnych wynosi od 25 do 35 osób. Zdecydowaną większość zabitych stanowili chrześcijanie — katolicy i protestanci — zamieszkujący ten rejon od pokoleń.

Atak przypisywany jest ugrupowaniu Allied Democratic Forces (ADF), islamistycznej milicji powiązanej z tzw. Państwem Islamskim, która od lat prowadzi brutalną kampanię terroru w północno-wschodniej części kraju. Napastnicy mieli działać nocą, atakując mieszkańców w domach i na drogach.

Czytaj też: Masakra chrześcijan w Demokratycznej Republice Konga – zginęło co najmniej 89 osób

Na miejscu odnaleziono ciała z widocznymi śladami okaleczeń, w tym ofiary pozbawione głów. „To zaplanowany horror, który trwa przy całkowitej ciszy międzynarodowej” — powiedział mediom watykańskim ks. Giovanni Piumatti, wieloletni misjonarz fidei donum w diecezji Butembo-Beni. „Ciała leżały wzdłuż dróg, zbezczeszczone, porzucone jakby dla zastraszenia całej ludności. To nie są odosobnione przypadki, takie masakry powtarzają się niemal co tydzień” — dodał.

Kapłan podkreślił, że region ten od lat pozostaje areną systematycznej przemocy wobec chrześcijańskich społeczności. „Ludzie żyją tu w permanentnym strachu. Wiedzą, że nikt nie przyjdzie im z pomocą. Ta wojna pochłonęła miliony ofiar, a Zachód milczał” — zaznaczył.

Północne Kiwu i sąsiednia prowincja Ituri należą do najbardziej niestabilnych obszarów kraju. Mimo obecności kongijskich sił zbrojnych oraz operacji prowadzonych wspólnie z armią Ugandy, bojownicy ADF wciąż przeprowadzają skuteczne i brutalne ataki. Równocześnie południowe części regionu Kiwu pozostają pod kontrolą lub silnym wpływem innych ugrupowań zbrojnych, w tym rebelii M23.

„Wojna w Kiwu przez lata pochłonęła 10 milionów ofiar”  — powiedział ks. Piumatti. Według misjonarzy i organizacji kościelnych przemoc ma także podłoże ekonomiczne. Region obfituje w cenne surowce naturalne, a utrzymywanie chaosu sprzyja niekontrolowanej eksploatacji zasobów kosztem miejscowej ludności.

Zobacz też: Masakra chrześcijan w Nigerii. Islamiści zaatakowali w czasie Bożego Narodzenia

Kresy.pl / Vatican News

Tagi: , ,
forma płatności