Centralny Bank Rosji planuje wprowadzić „cyfrowego rubla” i zacząć wypłacać wynagrodzenia wszystkim pracownikom państwowym w tej wirtualnej walucie od 1 stycznia 2026 r.
Zgodnie z projektem ustawy, który Duma Państwowa zatwierdziła w pierwszym czytaniu 22 maja 2025 r., ustawa będzie wymagać od banków i sprzedawców ułatwienia transakcji cyfrowych rubli i uniwersalnego kodu płatności QR do zakupów. Od 1 października 2025 r. cyfrowy rubel będzie wykorzystywany do ograniczonego zakresu wydatków budżetu federalnego, przechodząc od 1 stycznia 2026 r. do pełnego, nieograniczonego wykorzystania do wszystkich wydatków federalnych.
Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy ostrzega, że rosyjscy finansiści będą śledzić każdą cyfrową transakcję rublową w czasie rzeczywistym, przyznając władzom uprawnienia do blokowania kont obywateli bez nakazu sądowego i automatycznego potrącania podatków, grzywien i innych opłat. Świadczenia socjalne wypłacane w cyfrowych rublach będą mogły być wykorzystywane wyłącznie w przypadku zatwierdzonych przez rząd kategorii towarów i usług, a wydatki mogą być ograniczone w zależności od miejsca zamieszkania obywatela lub rodzaju produktu.
Według portalu The Cryptonomist, rosyjski cyfrowy rubel może powielić chiński model monitorowania każdej transakcji, ale z jeszcze ściślejszym nadzorem Kremla. Ukraińscy obserwatorzy wywiadu podkreślają ryzyko systemu „lojalności behawioralnej”, w którym dostęp do waluty cyfrowej zależy od politycznej i społecznej „niezawodności” obywateli.
Już w lipcu zeszłego roku pojawiły się doniesienia, że prezydent Rosji Władimir Putin chce szerzej wykorzystać cyfrowego rubla w gospodarce kraju. Putin zwrócił uwagę na pilotażowy projekt Banku Centralnego uruchomiony w sierpniu 2023 roku. „Mówimy o testowym, próbnym wykorzystaniu cyfrowego rubla” – wyjaśnił prezydent. „Właściwie to kolejna forma naszej waluty narodowej. Jej osobliwością jest to, że obywatele i przedsiębiorstwa mogą posługiwać się cyfrowym rublem niezależnie od tego, w jakim banku mają konto” – oznajmił.
Warto przypomnieć, że plany Komisji Europejskiej zakładają, że cyfrowe euro pojawi się w przyszłym roku. Zdaniem krytyków, Bruksela dąży do maksymalnego ograniczenia transakcji gotówkowych w UE, a docelowo do całkowitego wyeliminowania gotówki z obiegu.
W marcu 2025 r. 16 największych europejskich banków opracowało Wero – projekt portfela cyfrowego, który jest już wdrażany w Europie Zachodniej. Pierwsze transakcje odbywają się już w Niemczech, Francji i Belgii. Celem nowej aplikacji jest ograniczenie dominacji amerykańskich gigantów – Mastercard, Visa i PayPal w Unii Europejskiej.
Kresy.pl/Telegram/iz.ru/cryptonomist.ch
































