Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że ponad 40 proc. broni wykorzystywanej na linii frontu jest produkowane na Ukrainie. Prezydent dodał, że Ukraina będzie nadal zwiększać produkcję, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo – zarówno niezależnie, jak i we współpracy z partnerami.
Wołodymyr Zełenski stwierdził to 16 kwietnia podczas ceremonii honorującej pracowników sektora przemysłu obronnego kraju. Prezydent zaznaczył, że Ukraina nadal zwiększa wielkość produkcji i obecnie wytwarza ponad 1000 rodzajów broni, od pocisków artyleryjskich po systemy rakietowe dalekiego zasięgu.
„To zdecydowany trend – Ukraina będzie nadal zwiększać produkcję, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo – zarówno niezależnie, jak i we współpracy z partnerami. Jestem wdzięczny wszystkim pracującym w naszym przemyśle obronnym za wasze poświęcenie” – mówił Zełenski – „Ukraina zawsze będzie potrzebowała własnej potężnej broni, aby zabezpieczyć silne państwo ukraińskie. Ukraina zawsze będzie potrzebowała własnej przewagi technologicznej, aby dać Rosji jasno do zrozumienia, że odpowiemy na każdy atak” – odparł ukraiński przywódca.
13 kwietnia ukraińskie siły systemów bezzałogowych zaprezentowały „Tryzub”, pierwszy prototyp broni laserowej w kraju zdolny do atakowania stacjonarnych celów powietrznych. Choć system jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, stanowi on duży krok naprzód w krajowej technologii obronnej Ukrainy.
Zgodnie z najnowszymi informacjami, system „Tryzub” posiada następujące możliwości:
-
niszczenie dronów bojowych, bomb lotniczych oraz pocisków manewrujących i balistycznych w promieniu do 3 kilometrów;
-
likwidowanie dronów, helikopterów i samolotów w zasięgu do 5 kilometrów;
-
prowadzenie optycznych zakłóceń wobec celów powietrznych na dystansie do 10 kilometrów.
Ponadto Ukraina opracowała nową broń uderzeniową średniego zasięgu znaną jako bezzałogowy pocisk rakietowy „Bars” z szacowanym zasięgiem do 800 km. Pocisk ten jest częścią rosnącej rodziny ukraińskich tzw. pocisków-dronów – hybrydowej klasy łączącej cechy pocisków manewrujących i bezzałogowych statków powietrznych.
Wcześniej , w 2024 roku, ukraiński przemysł zbrojeniowy zwiększył produkcję pocisków rakietowych ośmiokrotnie, wytwarzając ponad 100 pocisków wyprodukowanych w kraju.
Według Jurija Fedorenko, dowódcy 429. Samodzielnej Brygady Systemów Bezzałogowych „Achilles”, ukraińskie drony odegrały kluczową rolę w wojnie przeciwko Rosji i odpowiadają za 65 proc. strat tego kraju.
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. nastąpił gwałtowny wzrost wykorzystania dronów. Ukraina podaje, że do 2024 r. wyprodukowała 2,2 mln małych dronów z funkcją widoku z pierwszej osoby (FPV) oraz 100 tys. większych dronów o dużym zasięgu. Rosja wcześniej podała szacunki, że w tym samym roku wyprodukuje 1,4 mln dronów FPV – poinformowała Agencja Reuters.
W zeszłym miesiącu informowaliśmy, że firma Wirij Dron po raz pierwszy wyprodukowała partię dronów FPV zbudowanych wyłącznie z ukraińskich komponentów. Tysiąc ośmiocalowych dronów z kamerami termowizyjnymi, zamówionych przez Państwową Służbę Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP), zostanie przekazanych wojsku w ramach programu „Armia Dronów”.
Według producenta, rezygnacja z chińskich komponentów pozwoliła obniżyć koszty jednostkowe dronów, które wcześniej wynosiły około 30 000 hrywien za sztukę. Decyzja ta wynika również z zaostrzających się regulacji eksportowych w Chinach, ograniczających sprzedaż podzespołów do dronów.
Kresy.pl/pravda.com.ua
































