Decyzja o ewentualnej karze dla Legii Warszawa zostanie podjęta 17 sierpnia podczas posiedzenia Komisji Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA.

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) przekazał, że rozpoczęła postępowanie dyscyplinarne przeciw Legii Warszawa. Ma ono dotyczyć oprawy rewanżowego meczu kwalifikacji Ligi Mistrzów z FK Astana – nielegalnego transparentu i zablokowanie przejścia na schodach. UEFA nie przekazała jednak informacji o jaki transparent chodzi.Oprawa pokazana przez kibiców Legii przed rozpoczęciem środowego meczu w eliminacjach Ligi Mistrzów składała się z gigantycznego transparentu przypominającego, że podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 tys. ludzi, w tym tysiące dzieci. Na transparencie można było zobaczyć wizerunek postaci w niemieckim mundurze przykładającej do głowy przerażonego dziecka w czapce z flagą Polski pistolet. Podczas prezentacji transparentu kibice Legii odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Kibice podnieśli również kartony układające się w flagę Polski i datę 1944.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media informują o powstańczej oprawie kibiców Legii Warszawa

Oprawa została zauważona przez zagraniczne media. Brytyjski „Daily Record” napisał o „uderzającym antynazistowskim” pokazie przed meczem Legii. Przypomniał jednak także wcześniejsze transparenty kibiców Legii Warszawa, na którym UEFA była porównana do świni, wraz z podpisem futbol nie ma znaczenia, liczą się pieniądze. W ten sposób kibice zareagowali na narzucony przez UEFA walkower w meczu z Celtikiem Glasgow, co oznaczało wykluczenie Legii Walkower z rozgrywek Ligi Mistrzów w sezonie 2013/14.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

O oprawie pisała również strona chorwackiej gazety 24sata. Wskazała jednak także, że UEFA nie toleruje nawiązań i odniesień politycznych. Z tego powodu zdaniem 24sata Legia Warszawa może się spodziewać kary.

ZOBACZ TAKŻE: Centrum Wiesenthala chce ukarania Legii Warszawa pomimo braku dowodów [+VIDEO]

Polska Agencja Prasowa ustaliła, że przed środowym meczem delegat UEFA Anglik Mike Foster podczas odprawy przedmeczowej zgodził się na minutę ciszy, a także oprawę ku czci ofiar Powstania Warszawskiego. W momencie wydawania zgody nie znał jednak szczegółów scenografii.

Sami autorzy oprawy nie komentują sprawy.

kresy.pl / dziennik.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz