Bundestag zabrał dotacje budżetowe dla Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec

Aby zabrać dotacje budżetowe jakie otrzymywała NPD zebrano większość dwóch trzecich głosów, niezbędną do zmiany konstytucji.

Deputowani dodali do art. 21 niemieckiej konstytucji zastrzeżenie, że partiom zwalczającym wolnościowo-demokratyczny ustrój Niemiec, dążące do likwidacji porządku prawnego nie przysługują dotacje z budżetu państwa. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należeć do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.

W zeszłym roku NPD otrzymała dotacje na kwotę 1,14 mln euro.

Za zmianą konstytucji odbierającą dotacje NPD głosowali deputowani partii koalicji rządowej – CDU, CSU i SPD. Przeciw były partie opozycyjne – Lewica i Zieloni. Uważają one, że nowe prawo narusza równości szans politycznych. Ich zdaniem z oskarżanymi o neonazizm członkami NPD należy walczyć na argumenty a nie metodami administracyjnymi.

ZOBACZ TAKŻE: Bundesrat chce delegalizacji NPD

Deputowana Zielonych Renate Kuenast wygłosiła bardzo emocjonalne przemówienie, w którym zauważyła, że jeżeli dotacje zostaną zabrane to członkowie NPD przejdą do AfD lub Pegidy. Uważa ona, że autorzy zmiany konstytucji powinni raczej stawić czoło neonazistom w ulicznych demonstracjach, zamiast tracić czas na tworzenie złych i nieskutecznych przepisów.

Wcześniej Niemcy dwa razy podejmowały próby delegalizacji NPD. Za każdym razem niemiecki rząd odnosił klęskę w tej sprawie. Wprawdzie niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał NPD w styczniu tego roku za partię prowadzącą działalność niezgodną z konstytucją, to jednak nie wyraził zgodyna jej delegalizację.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: polityk NPD aresztowany za podpalenie samochodu Polaka

Szef Trybunału Konstytucyjnego Andreas Vosskuhle wskazywał, że chociaż NPD prowadzi działalność wrogą wobec niemieckiej konstytucji, to jednak nie ma obecnie żadnych szans na objęcie władzy lub obalenie demokracji. Według sędziego łamanie prawa przez członków tego ugrupowania powinno być ścigane przez policję. Zakaz działalności jest jednak według sędziów zbyt surowym środkiem. Vosskuhle wskazywał wtedy , że Bundestag mógłby zabrać NPD dotacje.

 

Powstała w 1964 roku NPD znana jest z gloryfikacji III Rzeszę i kwestionowania powojennych granic w Europie, w tym granicy polsko-niemiecką. Lata świetności partii przypadają na lata 70. w RFN oraz na początek ubiegłej dekady we wschodniej części Niemiec. W chwili obecnej dysponuje jednym eurodeputowanym, a także 340 członkami w samorządach. Nie wprowadziła jednak swoich deputowanych ani do Bundestagu, ani do parlamentów krajów związkowych.

kresy.pl / polsatnews.pl / dw.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. crova1
    crova1 :

    Drogi Autorze artykułu – NIEMCY NIE MAJĄ KONSTYTUCJI!!! A czegoś, co nie istnieje nie da się poprawiać. Dla zainteresowanych – na końcu niemieckiej ustawy zasadniczej napisane jest, że naród niemiecki wybierze sobie konstytucję dopiero PO SCALENIU WSZYSTKICH ZIEM RZESZY. Podejrzewam, że między innymi chodzi o takie ziemie jak: Wartheland, Danzig-Westpreußen, Oberschlesien, Niederschlesien, Ostpreußen…