Dostawy zmodernizowanych systemów wyrzutni rakiet Grad do rosyjskiej armii rozpoczną się w 2021 roku. Ulepszona broń z czasów radzieckich będzie samodzielnie celować i obliczać liczbę pocisków – poinformował portal w środę Army Recognition.

Jak poinformował w środę Army Recognition, w 2021 roku zmodernizowane systemy wyrzutni rakiet Grad zostaną dostarczone rosyjskiej armii.

Źródła rosyjskiego Ministerstwa Obrony podały, że pierwszy zmodernizowany Grad trafi do wojsk w 2021 roku, sama konstrukcja pojazdu, ma zostać niezmieniona. Pojazd za to został skomputeryzowany i posiada nowoczesny system sterowania. Wcześniej dowódca musiał wykonać wszystkie obliczenia i wycelować broń. Teraz działa to automatycznie. Dowódca musi tylko nacisnąć przycisk wystrzału. Zmodernizowany Grad został zintegrowany z zamkniętym systemem transmisji danych i nowoczesnymi automatycznymi kontrolerami. Umożliwiają zdalne sterowanie pojazdem w czasie rzeczywistym.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

System Grad BM-21 został zaprojektowany i dostarczony armii w latach 60. Armia radziecka, a obecnie armia rosyjska, operuje nimi w pułkach artylerii zmotoryzowanych dywizji.

Modernizacja stopniowa za niewielkie pieniądze zbliża ten system do Tornado-G, stwierdził ekspert Wiktor Murachowski w rozmowie z portalem. „System automatycznego naprowadzania i kierowania ogniem zwiększył autonomię Gradów. Wcześniej mogli strzelać z baterii, ponieważ tylko jej dowódca miał niezbędne informacje. Kierował wszystkie wyrzutnie na jeden cel. Sterowanie automatyczne może obsługiwać jeden pojazd i kazać rozproszyć się innym, aby zmniejszyć ryzyko zniszczenia przez drony” – powiedział.

Zobacz też: Nowe rosyjskie systemy przeciwlotnicze w Serbii

Zmodernizowany Grad potrzebuje mniej czasu na otwarcie ognia dzięki automatycznemu systemowi informacyjnemu. Pojazd otrzymuje pełny pakiet danych, a załoga musi wykonać minimum operacji. „Ważne jest, aby zmodernizowany pojazd był wyposażony w nawigację satelitarną GLONASS. Przygotowania do ostrzału rozpoczynają się od dokładnego określenia lokalizacji. Wcześniej dowódca musiał sam ustawiać pozycję; teraz nie musi na to tracić czasu” – zakończył Murachowski.

Zobacz też: Rosyjskie Ministerstwo Obrony chce otworzyć przedstawicielstwo w Belgradzie

Kresy.pl/Army Recognition

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz