Dostawy zmodernizowanych systemów wyrzutni rakiet Grad do rosyjskiej armii rozpoczną się w 2021 roku. Ulepszona broń z czasów radzieckich będzie samodzielnie celować i obliczać liczbę pocisków – poinformował portal w środę Army Recognition.

Jak poinformował w środę Army Recognition, w 2021 roku zmodernizowane systemy wyrzutni rakiet Grad zostaną dostarczone rosyjskiej armii.

Źródła rosyjskiego Ministerstwa Obrony podały, że pierwszy zmodernizowany Grad trafi do wojsk w 2021 roku, sama konstrukcja pojazdu, ma zostać niezmieniona. Pojazd za to został skomputeryzowany i posiada nowoczesny system sterowania. Wcześniej dowódca musiał wykonać wszystkie obliczenia i wycelować broń. Teraz działa to automatycznie. Dowódca musi tylko nacisnąć przycisk wystrzału. Zmodernizowany Grad został zintegrowany z zamkniętym systemem transmisji danych i nowoczesnymi automatycznymi kontrolerami. Umożliwiają zdalne sterowanie pojazdem w czasie rzeczywistym.

System Grad BM-21 został zaprojektowany i dostarczony armii w latach 60. Armia radziecka, a obecnie armia rosyjska, operuje nimi w pułkach artylerii zmotoryzowanych dywizji.

Modernizacja stopniowa za niewielkie pieniądze zbliża ten system do Tornado-G, stwierdził ekspert Wiktor Murachowski w rozmowie z portalem. „System automatycznego naprowadzania i kierowania ogniem zwiększył autonomię Gradów. Wcześniej mogli strzelać z baterii, ponieważ tylko jej dowódca miał niezbędne informacje. Kierował wszystkie wyrzutnie na jeden cel. Sterowanie automatyczne może obsługiwać jeden pojazd i kazać rozproszyć się innym, aby zmniejszyć ryzyko zniszczenia przez drony” – powiedział.

Zobacz też: Nowe rosyjskie systemy przeciwlotnicze w Serbii

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zmodernizowany Grad potrzebuje mniej czasu na otwarcie ognia dzięki automatycznemu systemowi informacyjnemu. Pojazd otrzymuje pełny pakiet danych, a załoga musi wykonać minimum operacji. „Ważne jest, aby zmodernizowany pojazd był wyposażony w nawigację satelitarną GLONASS. Przygotowania do ostrzału rozpoczynają się od dokładnego określenia lokalizacji. Wcześniej dowódca musiał sam ustawiać pozycję; teraz nie musi na to tracić czasu” – zakończył Murachowski.

Zobacz też: Rosyjskie Ministerstwo Obrony chce otworzyć przedstawicielstwo w Belgradzie

Kresy.pl/Army Recognition
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz