Rosjanie opracowali urządzenie dla śmigłowca bojowego Mi-28, które ma pozwolić helikopterom używać minidronów i dronów samobójców – poinformowała w piątek agencja prasowa Tass powołując się na anonimowe źródła.

Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa Tass, firma Zaslon opracowała urządzenie, które pozwoli śmigłowcom bojowym Mi-28 korzystać z miniaturowych dronów i dronów samobójczych.

Moduł B8V10-UV firmy Zaslon ma różnić się od obecnych pod kilkoma względami. Liczbę wyrzutni można dostosować do każdego konkretnego zadania. Oferuje również instrumenty do programowania broni.

Zobacz też: Nowe rosyjskie śmigłowce Mi-8AMTSh-VA weszły w w fazę testów w locie

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4261.49 PLN    (19.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Wbudowane przyrządy przekazują informacje z systemu sterowania uzbrojeniem śmigłowca do ładunku użytecznego, czy to kontrolowanych pocisków detonacyjnych, pocisków kierowanych, minidronów czy dronów samobójców. Może też ładować baterię drona, przekazywać polecenie aktywacji i sterować dronem, aby wysłać go na zaprogramowaną misję”- podało źródło.

Pierwotnie nowy moduł niekierowanych pocisków lotniczych został zaprojektowany dla śmigłowca Mi-28, ale będzie można go używać we wszystkich rosyjskich śmigłowcach bojowych wyposażonych w system kontroli uzbrojenia, takich jak Mi-28 czy Ka-52.

„Z grubsza mówiąc, jeden pendrive jest w stanie przeprogramować systemy sterowania uzbrojeniem tak, aby używały nie tylko zwykłych niekierowanych rakiet lotniczych, ale także inteligentnej broni” – przekazało anonimowe źródło agencji Tass.

Zobacz też: Awaryjne lądowanie Mi-38. To kolejny wypadek rosyjskiego śmigłowca w przeciągu miesiąca [+VIDEO]

Jak poinformowaliśmy wcześniej na naszym portalu, modernizacji mogą ulec też rosyjskie czołgi. Naczelny dowódca sił lądowych Oleg Saljukow w wywiadzie dla rządowej gazety spekulował o możliwości wymiany armat w czołgach rosyjskiej armii na działa większego kalibru.

„Obecne czołgi – T-72B3, T-72B3M, T-80BVM i T90M są uzbrojone w armaty 125 mm i mogą być używane do strzelania różnymi rodzajami amunicji, aby z powodzeniem sprostać zadaniom. Jednocześnie nie jest to wykluczone, że kaliber dział czołgów może się zwiększyć” – powiedział Saljukow w wywiadzie dla rządowego dziennika Rossijskaja Gazeta z okazji Dnia Wojsk Lądowych, święta ustanowionego w 2006 roku.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz