Zełenski nie wykluczył, że napięcia na wschodzie Ukrainy doprowadzą do wojny

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie wykluczył, że napięcie na wschodzie Ukrainy może w końcu przerodzić się w wojnę z Rosją, scenariusz ten nazwał „najgorszą rzeczą” – poinformowała w piątek agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że konflikt na wschodzie Ukrainy może przerodzić się w wojnę z sąsiednią Rosją. Zełensky kolejny raz wzywał do merytorycznego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Zapytany podczas szczytu Jałtańskiej Strategii Europejskiej w Kijowie, czy naprawdę może dojść do wojny z Rosją, która w 2014 roku odebrała Ukrainie Półwysep Krymski i wspiera prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, Zełenski powiedział: „Myślę, że tak może być”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8139.32 PLN    (36.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„To najgorsza rzecz, jaka może się przydarzyć, ale niestety jest taka możliwość” – dodał. Kijów twierdzi, że od 2014 roku w konflikcie we wschodniej Ukrainie zginęło 14 000 osób.

Zełenski powiedział, że stosunki ze Stanami Zjednoczonymi uległy poprawie, ale ubolewał nad faktem, że Ukraina nie otrzymała jasnej odpowiedzi na jej prośbę o przyłączenie się do sojuszu wojskowego NATO. „Nie otrzymaliśmy… bezpośredniego stanowiska w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO” – powiedział. „Ukraina była gotowa od dawna”.

Powiedział, że odmowa przyznania się Ukrainie osłabia NATO.

Zobacz też: Ukraina legalizuje kryptowaluty

Napięcia między Kijowem a Moskwą wzrosły na początku tego roku, kiedy nasiliły się walki na wschodzie Ukrainy, a Rosja zgromadziła więcej wojsk w pobliżu granicy. Rosja oskarżała Ukrainę o utratę zainteresowania rozmowami pokojowymi, a Zełenski bezskutecznie naciskał na spotkanie z Putinem.

„Szczerze, nie mam czasu o nim myśleć” – powiedział w piątek Zełenski. „Jestem bardziej zainteresowany tym, czy naprawdę możemy spotkać się merytorycznie, a nie deklaratywnie, jak to robi z niektórymi krajami” – dodał.

„Wydaje mi się, że dzisiaj… nie widzą sensu w rozwiązywaniu problemów. Zakończenie wojny i szybkie rozwiązanie problemów to nie coś czego chcą”.

Zobacz też: W parlamencie Ukrainy wezwano do uznania przesiedleń Ukraińców z Polski za zbrodnię [+VIDEO]

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz