Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow uważa, że Rosja zmobilizowała znacznie więcej żołnierzy, niż podaje oficjalnie i może rozpocząć nową ofensywę w okolicach rocznicy inwazji na Ukrainę.

W wywiadzie dla francuskiej stacji BFM ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział, że jego zdaniem Rosja może przyspieszyć spodziewaną, wiosenną ofensywę i zaatakować pod koniec lutego br. Uważa, że Rosjanie przywiązują dużą wagę do symboliki, więc mogą spróbować coś zrobić w okolicach 24 lutego, czyli pierwszej rocznicy inwazji na Ukrainę.

Prokurator generalny Rosji Igor Krasnow twierdzi, że już kilka tysięcy obywateli wcielonych do sił zbrojnych w ramach jesiennej mobilizacji mogło wrócić do domów.

Krasnow opisywał przegląd odwołań od decyzji o wcieleniu do aktywnej służby w Siłach Zbrojnych Fedracji Rosyjskiej. "Ponad 9 tysięcy obywateli, którzy zostali bezprawnie zmobilizowani, w tym ci, którzy ze względu na stan zdrowia nie powinni byli być w żaden sposób mobilizowani, dzięki staraniom nadzoru zostało odesłanych do domów” – powiedział prokurator podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem. Putinem, jak napisała we wtorek agencja informacyjna Interfax.

Jednocześnie Prokurator Generalny zauważył, że w wyniku kontroli prokuratorzy ujawnili szereg uchybień w przebiegu mobilizacji. „Mobilizacja nie była prowadzona przez długi czas, ujawniła wiele istotnych problemów, które stały się lekcją dla wielu, zmusiły do ​​ponownego rozważenia podejścia do organizacji rejestracji wojskowej, w tworzeniu odpowiednich baz danych personelu wojskowego” – powiedział Krasnow.

We wtorek doszło do spotkania przedstawicieli instytucji oświatowych Polski i Ukrainy. Omawiano w jego trakcie rolę języka ukraińskiego w systemie oświatowym w Polsce, i języka polskiego na Ukrainie.

Informację takie podał portal telewizji Biełsat. Przytacza on wypowiedzi ukraińskiej wicepremier Iryny Wereszczuk, która zrealacjonowała przebieg spotkania przedstawicieli Ministerstwa Oświaty i Nauki oraz Ukraińskiego Centrum Oceniania Jakości Oświaty. Jego głównym tematem było zwiększenie powiązań ukraińskiego systemu edukacji z systemami państw Unii Europejskiej, w tym z Polską.

"Zjednoczenie z Polakami to gwarancja stałego rozwoju i bezpieczeństwa. Oświata i język to główne narzędzia, od których zaczyna się takie zjednoczenie" - powiedziała w tym kontekście Wereszczuk. Jak dodała - "Musimy przejść do konkretnych działań, by integrować się z przestrzenią europejską. Pierwszym krokiem jest nauczenie się języków sąsiadów".

Według serbskich mediów amerykańska dyplomacja skierowała notę do ministerstw spraw zagranicznych kilku państw europejskich, by na razie nie forsowały one przyjęcia Republiki Kosowa do Rady Europy.

Te nieoficjalne informacje płynące z anonimowych źródeł dyplomatycznych przytoczył we wtorek portal B92.net. Według niego noty zostały wystosowane przez ambasadorów USA w kilku państwach należących do Rady Europy. Portal nie konkretyzuje jednak jakie to państwa. W nocie miał znaleźć się apel, by państwa te nie wnosiły do porządku obrad organu Rady kwestii przyjęcia do niej częściowo uznawanej Republiki Kosowa.

Waszyngton tłumaczy swoje stanowisko, że ​​kwestia wejścia tzw. członkostwa Kosowa w Radzie Europy nie powinna znaleźć się na porządku obrad Komitetu Ministrów Rady Europy dopóki „Kosowo nie przyjmie bardziej konstruktywnego stanowiska w sprawie Wspólnoty Gmin Serbskich (CSM), które utorowałoby drogę dla propozycji osiągnięcia podstawowego porozumienia między Belgradem a Prisztiną”, zacytował za Euronews Serbia B92.net.

W Wogłogradzie odsłonięto w środę popiersia dyktatora ZSRR Józefa Stalina oraz dwóch marszałków Armii Czerwonej. W miejscu znajdujacym się obok pomnika ofiar komunistycznych represji.

Popiersia Józefa Stalina, Gieorgija Żukowa i Aleskandra Wasilewskiego odsłonięto przy Muzeum Bitwy Stalingradzkiej. Inicjatotrzy stworzenia pomników chcieli w ten sposób uczcić wkład polityka i marszałków w zwycięstwo Związku Radzieckiego nad III Rzeszą. Jak informuje miejski portal V1.ru uroczystość zgromadziła setki osób: urzędników, działaczy partii politycznych, uczniów i członków organizacji młodzieżowych, rekonstruktorów. Pojawili się również żołnierze.

Trzy popiersia, ze stalinowym w miejscu centralnym, umieszczono przy pamiątkowym czołgu T-34 biorącym udział w bitwie stalingradzkiej. Portal podkreśla jednak 120 metrów od pomnika radzieckiego dyktatora znajduje się pomnik ofiar stalinowskich represji.

Szefowie resortów obrony USA i Korei Płd. zapowiedzieli we wtorek zwiększenie skali i zakresu wspólnych ćwiczeń wojskowych. Oba kraje chcą zapobiegać zagrożeniom ze strony Korei Północnej.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin przyjechał do Seulu na rozmowy. Agencja Reuters zwraca uwagę, że USA chcą uspokoić swojego kluczowego azjatyckiego sojusznika w kwestii swojego zaangażowania nuklearnego w obliczu rosnących zagrożeń ze strony Korei Północnej. Szef Pentagonu spotkał się we wtorek z południowokoreańskim ministrem obrony Li Dzong Supem.

"By osiągnąć na Półwyspie Koreańskim pokój poprzez siłę, zobowiązaliśmy się do poszerzenia skali i podniesienia szczebli połączonych ćwiczeń i treningu" - oświadczył szef resortu obrony Korei Południowej podczas wspólnej konferencji prasowej z amerykańskim odpowiednikiem.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 50 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
6%