Sonda kosmiczna Al-Amal (arab. Nadzieja), która kilka dni temu weszła na orbitę Marsa, wysłała swoje pierwsze zdjęcie planety – podała w niedzielę krajowa agencja kosmiczna.

Zdjęcie zostało wykonane w środę, dzień po umieszczeniu przez Zjednoczone Emiraty Arabskie sondy na orbicie Marsa – podaje express.co.uk. ZEA to pierwszy kraj arabski, który tego dokonał.

“Misja na Marsa uchwyciła obraz największego wulkanu Układu Słonecznego, Olympus Mons, wyłaniającego się w porannym świetle słonecznym” – poinformowała agencja.

“Transmisja pierwszego obrazu Marsa z sondy jest decydującym momentem w naszej historii i oznacza, że ​​Zjednoczone Emiraty Arabskie dołączają do rozwiniętych technologicznie narodów, które są zaangażowane w eksplorację kosmosu” – napisał na Twitterze szejk Muhammad bin Zajid Al Nahajjan, przewodniczący Rady Wykonawczej (rządu) emiratu Abu Zabi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Agencja AFP zwraca uwagę, że wysłanie sondy jest przede wszystkim krokiem w kierunku bardzo ambitnego celu: stworzenia w ciągu 100 lat ludzkiej kolonii na Marsie.

W przeciwieństwie do chińskich misji Tianwen-1 i amerykańskich Mars 2020, Al-Amal nie będzie lądował na Czerwonej Planecie. W planach jest natomiast wykorzystanie trzech instrumentów naukowych do monitorowania marsjańskiej atmosfery. Oczekuje się także, że we wrześniu rozpocznie się przesyłanie informacji, do których dostęp będą mieli naukowcy z całego świata.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Misja Zjednoczonych Emiratów Arabskich dotarła na Marsa we wtorek po siedmiomiesięcznej podróży i pokonaniu 494 mln km.

W tym roku mija 50 lat od uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii i powstania federacji ZEA, zrzeszającej siedem emiratów, w tym Dubaj. Sondy marsjańskie wystrzelone przez Chiny i NASA tuż po lipcowym starcie Zjednoczonych Emiratów Arabskich również mają dotrzeć na planetę w tym miesiącu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: USA szykują się do wojny w kosmosie. US Space Force odebrało pierwsze systemy zagłuszające

Zjednoczone Emiraty Arabskie liczą 9,4 mln mieszkańców. Większość stanowią pracownicy zagraniczni. Kraj nie posiada naukowej i technicznej bazy krajów realizujących programy kosmiczne. Mimo to kraj ten wystrzelił w kosmos już dziewięć działających satelitów. W nadchodzących latach planuje wystrzelenie ośmiu kolejnych.

express.co.uk / afp.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply