Zdewastowano mural Łupaszki [+FOTO]

Zniszczono mural poświęcony mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. „Łupaszka”, który powstał w Mińsku Mazowieckim.

O akcie wandalizmu poinformowała fundacja „Dziękujemy za Wolność”, dzięki której mural powstał. Na portrecie majora napisano czerwoną farbą „morderca”.

Mural, który znajduje się na jednym z bloków w Mińsku Mazowieckim, uzupełniono cytatem mjra Łupaszki:

– Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Fundacja „DzW” zapowiada, że wspólnie z Fundacją „Niezłomni” im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i środowiskami narodowymi z Mińska Mazowieckiego przywrócą mural do właściwego stanu. Przedstawiciele Fundacji „Dziękujemy za Wolność” nie wiedzą, kto jest sprawcą aktu wandalizmu. – Widać, iż mentalność postsowiecka i szerzone przez propagandę PRL mity o „bandytach z lasu i mordercach z NSZ czy AK” nadal tkwią w głowach wielu osób – mówił Adam Zawadzki z Fundacji. Jej przedstawiciele zapraszają sprawcę na merytoryczną dyskusję o Żołnierzach Wyklętych.

Nie jest to pierwszy przypadek zniszczenia muralu poświęconego Żołnierzom Niezłomnym. W podobny sposób w kwietniu zniszczono mural w Gdańsku, dedykowany Żołnierzom Wyklętym, którzy działali na Pomorzu. Nieznani sprawcy namalowali tam czerwoną farbą słowo „morderca”. Projekt tego muralu wyłoniono w konkursie ogłoszonym przez IPN. Sprawą zajęła się policja, ale sprawców nie wykryto.

Z kolei niedawno, w sierpniu br., już po raz czwarty zdewastowano mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym, który powstał w Białymstoku. Znajduje się w pobliżu Komendy Wojewódzkiej Policji, powstał z inicjatywy Młodzieży Wszechpolskiej. Przekreślone zostało, prawdopodobnie sprayem, słowo „żołnierze” i dopisano czarną farbą „mordercy”. Nie jest to pierwsze zdewastowanie patriotycznego muralu. Wypisane na nim hasło brzmi: Żołnierze wykleci, Białystok ma was w pamięci. Na początku maja bieżącego roku nieznani sprawy skreślili „w pamięci” i zastępując je „w d***”.

Wcześniej, w kwietniu ub. roku, zdewastowano też mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym w Parku Szczęśliwieckim w Warszawie. Słowo „Wyklęci” zostało zmienione na „przeklęci”, a oczy żołnierzy zamalowano czarnym prostokątem tak, by wyglądały jak na zdjęciach ludzi oskarżonych o popełnienie przestępstwa.

 

 

facebook.com / rp.pl / Kresy.pl

Reklama6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz