Zdewastowano mural Łupaszki [+FOTO]

Zniszczono mural poświęcony mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. „Łupaszka”, który powstał w Mińsku Mazowieckim.

O akcie wandalizmu poinformowała fundacja „Dziękujemy za Wolność”, dzięki której mural powstał. Na portrecie majora napisano czerwoną farbą „morderca”.Mural, który znajduje się na jednym z bloków w Mińsku Mazowieckim, uzupełniono cytatem mjra Łupaszki:

– Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Fundacja „DzW” zapowiada, że wspólnie z Fundacją „Niezłomni” im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i środowiskami narodowymi z Mińska Mazowieckiego przywrócą mural do właściwego stanu. Przedstawiciele Fundacji „Dziękujemy za Wolność” nie wiedzą, kto jest sprawcą aktu wandalizmu. – Widać, iż mentalność postsowiecka i szerzone przez propagandę PRL mity o „bandytach z lasu i mordercach z NSZ czy AK” nadal tkwią w głowach wielu osób – mówił Adam Zawadzki z Fundacji. Jej przedstawiciele zapraszają sprawcę na merytoryczną dyskusję o Żołnierzach Wyklętych.

Nie jest to pierwszy przypadek zniszczenia muralu poświęconego Żołnierzom Niezłomnym. W podobny sposób w kwietniu zniszczono mural w Gdańsku, dedykowany Żołnierzom Wyklętym, którzy działali na Pomorzu. Nieznani sprawcy namalowali tam czerwoną farbą słowo „morderca”. Projekt tego muralu wyłoniono w konkursie ogłoszonym przez IPN. Sprawą zajęła się policja, ale sprawców nie wykryto.

Z kolei niedawno, w sierpniu br., już po raz czwarty zdewastowano mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym, który powstał w Białymstoku. Znajduje się w pobliżu Komendy Wojewódzkiej Policji, powstał z inicjatywy Młodzieży Wszechpolskiej. Przekreślone zostało, prawdopodobnie sprayem, słowo „żołnierze” i dopisano czarną farbą „mordercy”. Nie jest to pierwsze zdewastowanie patriotycznego muralu. Wypisane na nim hasło brzmi: Żołnierze wykleci, Białystok ma was w pamięci. Na początku maja bieżącego roku nieznani sprawy skreślili „w pamięci” i zastępując je „w d***”.

Wcześniej, w kwietniu ub. roku, zdewastowano też mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym w Parku Szczęśliwieckim w Warszawie. Słowo „Wyklęci” zostało zmienione na „przeklęci”, a oczy żołnierzy zamalowano czarnym prostokątem tak, by wyglądały jak na zdjęciach ludzi oskarżonych o popełnienie przestępstwa.

 

 

facebook.com / rp.pl / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz