Funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji z Opola rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Zatrzymano kolejnych obywateli Ukrainy, którzy trudnili się tym procederem.

Straż Graniczna poinformowała o sprawie w środowym komunikacie. Jak czytamy, na trop zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie RP, zajmującej się przemytem ludzi przez terytorium naszego kraju funkcjonariusze z PSG w Opolu wpadli na początku 2023 roku. “Wspólnie z Policjantami z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu oraz śledczymi z Prokuratury Okręgowej w Opolu dokładnie przyjrzeli się tej sprawie. Pierwsze zebrane dowody prowadziły na granicę z Białorusią. Tam odłam grupy działający w Polsce miał odbierać ludzi, a następnie przy wykorzystaniu różnych pojazdów dokonywać ich transportu do Niemiec” – podaje SG.

Funkcjonariusze ustalili osoby, które wchodziły w skład tej grupy. Okazało się, że transportowani do krajów Europy Zachodniej nielegalni migranci byli w większości obywatelami państw z Afryki i Bliskiego Wschodu. “Odbiór następował na granicy z Białorusią. Tam imigranci forsowali zabezpieczenia graniczne i byli przejmowani przez kurierów, skąd samochodami osobowymi byli przewożeni na granicę z Niemcami” – czytamy.

Każdy cudzoziemiec za taką usługę musiał zapłacić kwotę około 4 000 złotych. Przestępcy reklamowali się za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Tak też odbywała się korespondencja podczas przemytu.

Jak czytamy, “w trakcie rozpracowywania grupy przestępczej okazało się, że jeden z przewożonych mężczyzn padł ofiarą rozboju. W trakcie przesłuchania Somalijczyk oświadczył, że nie miał on wystarczającej ilości gotówki, aby zapłacić za przemyt. W związku z powyższym został pobity i okradziony”.

Przeczytaj: 22-letni Ukrainiec zatrzymany w związku z udziałem w nielegalnym przerzucie imigrantów

Do pierwszych zatrzymań osób zaangażowanych w ten nielegalny proceder doszło w grudniu 2023 roku. Wówczas mundurowi zatrzymali 3 obywateli Ukrainy. Dwóch mężczyzn w wieku 22 lat i jeden 20-latek odbierali ludzi i przewozili ich na zachód Polski. To oni również podejrzani są o rozbój na Somalijczyku. Zebrany materiał dowodowy pozwolił przedstawić zatrzymanym kurierom zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Za popełnione czyny grozi im kara nawet do 15 lat więzienia.

W lutym bieżącego roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Opola zatrzymali kolejnego Ukraińca należącego do tej zorganizowanej grupy przestępczej. Trwają dalsze czynności w sprawie.

Ukraińcy i Gruzini dominują w przemycie nielegalnych imigrantów. Straż Graniczna przekazała w lutym 2023 r. portalowi Kresy.pl, że obcokrajowcy stanowili w poprzednim roku 90 proc. osób zatrzymanych za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Zobacz także: Służby rozbiły grupę przestępczą legalizującą imigrantom pobyt w Polsce

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply