Zastępca sekretarza stanu USA Stephen Biegun spotka się w poniedziałek na Litwie ze Swiatłaną Tichanowską – podał zespół kandydatki na prezydenta Białorusi w ostatnich wyborach.

Agencja Reutera wskazała, że Waszyngton stara się znaleźć pokojowe rozwiązanie powyborczego kryzysu politycznego, które zapobiegłoby rosyjskiej interwencji.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

CZYTAJ TAKŻE: Polska nie miała i nie ma zamiaru naruszać integralności terytorialnej Białorusi

Biegun spotka się w Wilnie również z szefem litewskiej dyplomacji Linasem Linkevicziusem oraz z ministrem obrony Raimundasem Karoblisem, „aby omówić sytuację na Białorusi, stosunki bilateralne oraz kwestie dotyczące NATO i obronności” – podało litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

We wtorek i środę Biegun ma przebywać w Moskwie – przekazało rosyjskie źródło dyplomatyczne agencji Interfax.

W rozmowie z AFP Vygaudas Uszackas, były ambasador Unii Europejskiej w Rosji, stwierdził, że wizyta Bieguna to „znak, że Stany Zjednoczone są gotowe do odegrania roli w rozwiązaniu białoruskiego kryzysu, w tym wobec Moskwy”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: W lesie pod Mińskiem odnaleziono ciało uczestnika antyrządowych protestów

Od ogłoszenia wyników wyborów 9 sierpnia – według których ubiegający się o reelekcję Alaksandr Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc., a Cichanouska 10,1 proc. głosów – na Białorusi odbywają się wielotysięczne protesty.

Jak informowaliśmy, podczas specjalnego szczytu Rady Europejskiej przywódcy z UE doszli do wniosku, że nie należy uznawać oficjalnych wyników wyborów na Białorusi. Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo wezwał w czwartek Łukaszenkę do przyjęcia międzynarodowej pomocy w rozpoczęciu rozmów z opozycją.

Kresy.pl / Reuters.com / tvn24.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz